19 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Gelin birlik olalım...

27 Kasım 2015 Cuma 12:38

Her yerde tutturulmuş bir “Akıllı kentler”, “Akıllı sistemler”, ulaşımın akıllı uygulamaları üzerinde bir sürü laflar ediliyor. Ancak, kimse çıkıp demiyor ki; “Kardeşim tamam da önce akıllı bir sistem kurulmalı bu sistemde akla uygun benimsenmiş kurallarla işletmecilik yapılmalı işletmecinin yaşaması sağlanmalı karşılıklı beklentilere önem verilerek herkes için kazan kazan modeli hayata geçirilmeli.”

Lafla peynir gemisinin yürümeyeceğini ama bir şeylerin de yapılabileceğini görüp bilenlerdeniz. Geçişlerde yaşananlar şimdilik bunlar. Bilirsiniz geçişlerde ve kırılma noktalarında fırsatlar var diye herkes her yana koşuşur. Sonra sistem durulanır işler rayına girer ve bir süre sessizlik hakim olur.

Şimdi bunun arifesindeyiz.

Bir yandan bakınca bir modelin bixe sunulmak istendiğini anlıyoruz. Bir diğer taraftan da bizim yöneticileri anlamakta zorlanıyoruz. Bir kere bunca tecrübe yaşamış belediyeler, neden bir işletmenin olmazsa olmazının gelir ile gider dengesinde yattığını, bu dengenin korunmaması halinde sorunların çıktığını görmezden gelirler?

Bugün görmezden gelinen şey ya bizim dışımızda bir şeyler yapıldığından bunları bize yaşatıyorlar. Yahut, bize bir şey söylemeden kendi bildiklerini okuyorlar.

Mesela, tuhaflık, belediyeler büyük olanlar bizlerin adına otobüs alımlarına gitmek istiyorlar. Bize iyileştirme yerine dolambaçlı pansumanlarla işi geçiştirirken karmaşayı arttırıp, kulağımızı yanlış elle göstermenin yolunda dolu dizgin gidiyorlar.

Burasını anlamakta zorlanıyoruz.

Anadolu toparlanmalı ve kendi modelini oluşturup sunmalı. Yoksa, bu işler iyiden iyiye karışacak. Bizim yapacağımız neden gelir gider dengesini hükümetin düşünmediği, neden yerel yönetimlerin bizi daha gerçekçi biçimde değerlendirmediği.

Bizim de kendimizi olmamız gerektiği gibi değerlendirmediği, biz bunlara yanıt arayıp bulursak eğer. Sorunlarımızı daha net ortaya koyabilir ve kendimizi ifade ederek  olmamız gerteken yerde olabiliriz.

Bunun tek yolu STK nitelikli bir bakışı benimsemektir. Kendimizi yenilersek, o zaman her koşullarda ayakta kalır ve hizmeti veren halk otobüsçüleri oluruz.

Eğer, tersi bir durum olursa, dilim varmıyor ama çook ah ve vah ederiz bilesiniz.