19 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Başka yolu yok!

29 Temmuz 2016 Cuma 19:13

Zor günler sıkıntılı günler yaşıyoruz. Bir yanda memleketi ateşe vermek isteyen hainler, diğer yanda buna karşı durarak canlarını siper etme erdemiyle ortaya çıkan halk. Buna lonca kültürü ile ahlakıyla yetişerek günümüze gelen geleneğin temsilcileri esnaf da hemen harekete geçti. Şükür ki geleneklerini özelliklerini unutmadığından halkının memleketinin yanında yer alarak karşı duruşunu gösterdi. İnsanları meydanlara taşıdık. Kendimizi meydanlara çoluk çocuklarımızla attık. Ne gelir azlığı, ne yetmezlikten öte iflasa sürükleyen uygulamalarda ki tarafgirlik. Hemen hepsi bir kenara kondu. İlginç olanı özel halk otobüsçüleri günlük kendi içlerindeki davranışlarını bozmadan yapmalarıdır. Mesela çağın bağımlılığı facebook üzeri yazışmalarından da geri kalmadan davaya sarılmaları.

Bunu görenler, her ne kadar “bunlar neyin peşinde?” yargısına varırken, meydanlarda yer alışlarıyla şaşırdılar.

O kadar olağan bir destek ve inançla karşı durup devletin yanında yer alındı ki, bunu görenleri gülümseterek şaşırttı. Beklenmedik davranış olmadığını ve olağan devlet desteği ile dolu olduklarını düşündürdü. Herkesin kendisine özgü eksikliği olurdu ama vatansa söz konusu gerisi de teferruat olacağı ortadaydı. İşte bunu özel halk otobüsçüleri gösterdi davranışlarıyla.

Devletimizin yanındayız.

Birlik ve beraberliğimize zarar verdirmeyiz. Bunlar bizim olağan taşımamız gereken özelliklerimiz herkes gibi yani özel bir durum yok. özel olması gereken durum bu olanlardan ayılarak artık ortak aklı kullanarak resmin tamamına katkı sunmamız.

Önce sektörel birlikten yana olalım.

Şu yada bu şekilde düne kadar ne yapılmış olunursa olunsun, “Artık şirketler oda TÖHOB hepimiz bir ve beraberiz” diyerek bir temiz sayfayla yola çıkalım. Değişen kent anlayışı ve kentleşmede ortaya çıkan yenilenmeler bizim de toplu taşıma anlayışında belediyelerle birlikte kamu özel işbirliği ve iş görev aktarımında paylaşımında yenilenmeye gitmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden kendi bakışımızı gelişimin gerektirdiği gidişimizi belirlememiz şart. Bunun şartlarını da elbirliği ile ortaya koymalıyız.

Bunun gerekliliğini son olanlarla hepimiz gördük çünkü.