26 ŞUBAT 2021 CUMA

Oyuncaklı Moda!

3 Mayıs 2020 Pazar 07:20
onur@kenticitoplutasima.com.tr
KASVETLİ bir yıla dönüşen 2020 ayları içerisinde Covid-19’u bir tarafa bırakarak sosyal hayatın parçası olan bazı gelişmeleri paylaşmak belleğimizi rahatlatacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları İşletmesi, 23 Nisan’la bütünleştirerek yenilenmesi tamamlanan Moda Vapuru’nu hizmete almayı planlıyordu.
TBMM kuruluşunun 100’üncü yıldönümü kapsamında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı armağanı olarak Moda Vapuru’nda küçük yolculara bir oyun alanı düzenlendi. Geleceğin küçük İstanbullularına deniz yolculuklarının özendirilmesine katkı sağlayacak girişim ne yazı ki virüs nedeniyle sekteye uğradı.
Küçük yolcuların eğlenceli yolculuk yapma amaçlı tasarlanan oyun alanında ahşap ve el yapımı oyuncaklar yer alıyor.
Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, kamuoyu duyurusunda; “Çocuklarımıza bir sürpriz yapmak istedik. Planımız çocuklarımız ile vapurumuzu 23 Nisan’da buluşturmaktı. Ancak, salgın nedeni ile bunu şimdilik gerçekleştiremiyor, aynı heyecanla gelecek günleri bekliyoruz” İfadesini kullandı.
1986 yapımı Moda Vapuru, Haliç Tersanesi’nde uzun onarım sonrası seferleri normale döneceği günlerde İstanbullular ’la buluşmayı bekliyor. Ana güverteden, ta- raça güverteye saç aksamı taban ve tavan alabandaları iç ve dış ahşap bölümleri, dış mekan ahşapları tümüyle değiştirildi.  Makina aksam ve dümen sistem bakımı yapıldı. Engelli rampası ile tekerlekli araba bağlama alanı eklenen vapurun koltukları da bordo koltuklarla tasarlandı.  
Yeniden koronavirüs önlemlerine dönecek olursak haberlerde izlenen görüntü ler düşündürüyor. İBB, İETT, bakanlık ve valilik genelgelerinden önce yakın teması önleyecek uygulamalar devreye sokmuştu. Genelgelerle bu önlemler biraz daha sıkılaştı. İETT, ÖHO ve Otobüs A.Ş. bu kurallara uyarken, örneğin; Gaziantep toplu taşıma otobüslerinde iç içe, yakın mesafede yolculuk görüntüleri ne ifade ediyor?
Herkesin gözü İstanbul’da ama bu önlemleri yerine getiren, kamu yöneticilerin, özel otobüs işleticilerinin durumu niçin konu edilmiyor? 
Sürdürülebilirliğe tehdit tabloyu merkezi yönetim de dikkate almalıdır...