08 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA

Korona!..

16 Mart 2020 Pazartesi 19:23
onur@kenticitoplutasima.com.tr
KÖŞE yazısına başladığım anda televizyonda ikinci koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığı haberi yer aldı. Daha önceki vakanın yakın çevresinde temasta bulunan bir kişi olarak açıklandı.
İlk vakanın ardından yapılan gözlemler ve değerlendirmeler ışığında “Pandemi” olarak tanımlanan bu salgının her alanda ülkemizi etkileyeceği anlaşılıyor. 
Öncelikle, toplu taşıma araçları olmak üzere insanların yoğun bulunduğu alanlarda, karşılıklı temasın acil olarak kesilmesi önlemi birçok kişinin evinden çık- maması anlamı taşıyor.
Diğer taraftan toplam yolculukların yarının az üzerinde gerçekleştiği bilinen öğrenci hareketleri de okulların, üniversitelerin tatil edilmesiyle birlikte taban yapmasının kaçınmaz olduğu bilinmektedir. Buna bağlı ticari hayatta da ciddi ekonomik sorunlarla karşılaşılacaktır.
Yorumlara bakacak olunursa bir tür ye- ni bir dünya düzeni söz konusudur. Acaba komplo teorilerinde değer bulduğu gibi in- sanları yaşam alanlarına kapatıp, para alışverişini elektronik ortama taşımanın testi mi yapılmaktadır?
Bunu bugünden kestirmek mümkün görünmüyor.
İlk iki vakayı izleyen yeni test sonuçları olacak mıdır?
Ya da şimdilik ilk tespit çevresinde göz- lenen bu durum başka bölgelere yansıyacak mıdır?
Bütün bu bilinmezlerin yanıtı yeni önlemleri de beraberinde getirecektir.
Bu sonuçlara göre, şehirlerde insanların hareketliliği ya daha da azalacaktır, ya da normale dönecektir.
Bu aşamada, Özel Halk Otobüsleri cephesi olarak araçlarımızın sterilize işlemlerinin sürekli yapıldığı, yeterli önlemlerin alındığı yönünde çaba harcamalıyız. 
Covid19 virüsü ile sektör olarak mücadele bu yoldan geçmektedir.
Umuyoruz ve diliyoruz ki bu virüs nedeniyle Türkiye can kaybı olmadan bu sağlık savaşından çıkacaktır.
Normal günlere dönene kadar bu süreci şehir halkıyla, şoförlerimizle, araç sahiplerimizle, yolcularımızla birlikte atlat- mak zorunluluğu ortadadır.
Onun içindir ki empati ve hoşgörü bu dönemde ihtiyaçtır.