19 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

Trafik manzarası!

24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:11
onur@kenticitoplutasima.com.tr
İstanbul’un caddelerinde, sokaklarında dolaştığınızda mutlaka trafik ile ilgili bir olaya, konuya rastlamamanız mümkün değildir. Benim için de öyle oluyor.
Bir iki gün önce ilçeyi belirtmeyelim, park yasağı uygulanan ana arter bir caddede yabancı plakalı bir otomobil sürücüsü ile anladığım kadarıyla çekici görevli arasında tartışma çıkıyor.
Nasıl bir ortam oluyorsa, o caddeye açılan bütün sokaklarda siren sesleri, ekip otoları, ters yöne bakmaksızın yabancı plakalı otomobili sarıyor.
Uzun tartışmalar, etraftan merakla izleyenler derken, en az iki şerit akması gereken cadde bir anda tek şeride düşüyor.  
Bu da, yetmezmiş gibi geçen bazı şoför ve sürücülerle hızlarını düşürüyor, hatta duruyorlardı. Bir anda trafik tıkanıyor ve yarım saatlik süreçte kuyruklar oluşuyor.
Tam burada değinmek istediğim nokta bir kriz anının yönetimi ile ilgili oluyor. 
Olay, kaza vb. bir olguda bir taraftan da devam eden akışın sürekliliğinin sağlanması gerekmez mi?
Asayiş ve ekip otoları ile gelen emniyet görevlilerinin tümü yabancı plakalı otoya odaklandığından arkalarda olan bitenle kimse ilgilenmiyordu.
Oysa, oradaki trafik görevlilerinden birinin müdahalesi, ortamı yönlendirmesi daha doğru olmaz mıydı?
Elbette olurdu.
Ancak, yetkili pozisyondakilerin dikkati başka yöndeydi.
Sonuçta, araç çekici ile kaldırıldı, şoför ve içindekiler polis aracı ile karakola götürüldü. Bu olayı gözlerken bir başka konu önüme çıktı.
İstanbul Otobüs A.Ş. bünyesinde hizmet sunan bir erguvan otobüsün (?-1601), ön ve arka cephelerine “ÖZEL HALK OTOBÜSÜ” yazılmış olduğu dikkatimi çekti. Bunu da anlayamadım!..
Yazıyı üçüncü bir konu ile bağlayalım. 
Biliyorsunuz fahri trafik müfettişleri ceza yazabiliyor. Tutanakları 10 gün içerisinde bir polis merkezine teslim etmeleri gerekiyor. Bu süreç nedeniyle bazı müfettişler ceza yazmayı bırakmışlardı. Yapılan yeni bir düzenleme ile internet üzerinden günlük bu tutanakların işlenmesi mümkün kılındı. O nedenle, trafik kurallarına uymayı bir kez daha hatırlatalım.