19 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

TCM...

19 Ağustos 2019 Pazartesi 03:36
onur@kenticitoplutasima.com.tr
TCM Taksim Cumhuriyet Meydanı’nı sembolize amacıyla yazı başlığı olarak seçilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi aldığı bir başkanlık kararıyla meydanın bu şekilde anılacağını kamuoyuyla paylaştı.
Bir İstanbullu kimliğiyle Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Sayın Ekrem İmamoğlu’na 10 Ocak 2019 tarihinde bir mektup gönderdim.
Tamamen kente yönelik görüş ve düşüncelerin yer aldığı mektubun bir bölümünde aşağıdaki satırlar yer aldı; “İstan- bul kentinin meydanlara ihtiyacı vardır. Taksim, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş, Eminönü vb. bu özelliklerini her geçen gün kaybetmektedir. Taksim’in fiziki son görüntüsünden sonra çeşitli yolculuklarımı Taksim’e uğramadan gerçekleştirmeye çalışıyorum. Keza Kadıköy Meydanı yıllardır duraklar, İspark otoparklarıyla çevrilmiş durumdadır.”  
 
HHH
Bu mektubuma verilen yanıtın hayata geçişi bayram sürecinde ve öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Taksim Meydanı ile ilgili yaptığı açıklamalarla örtüşmektedir.
İmamoğlu, 28 Mart 2019 tarihinde de Taksim Meydanı konusuna “Orada çırılçıplak bir meydan üretildi. Beton denizi gibi bir şey.  Şehrin kimliği olan bir meydan, kimliksiz bir meydana dönüştü” şeklinde yaklaşmıştı.
Sayın Başkan, 4 Temmuz tarihli açıklamasında da;  “Taksim, en öncelikli noktalarımızdan birisi. Taksim’de yapılan bir uygulama var ve kimseyi mutlu etmi- yor. Beton herkesi mutsuz ediyor” ifadelerini kullanmıştı.
Basınla paylaşılan son açıklamada ise aynı konuda; “Taksim Meydanı için arkadaşlarımız yine bir yol haritası belirlediler. Çırılçıplak, bir şey ifade etmeyen koca meydanların kente kimlik katmadığını düşünüyorum. Taksim de bunlardan bir tanesi. İyi düşünerek yapmak zorundayız. Taksim Meydanı için yarış- ma ve seçici kurulların oluşması davet usulü olabilir. Sonrasında da vatandaşların beğenisine sunacağız” demişti.
Beklentimiz, önce TCM, ardından da diğer meydanların İstanbul’a yaraşır kimlik sahibi olması.