19 EKİM 2019 CUMARTESİ

Büyükşehirden...

7 Temmuz 2019 Pazar 21:09
onur@kenticitoplutasima.com.tr
BÜYÜKŞEHİR belediyelerinin 2019-2024 arasındaki beş yıllık döneminde ulaşım ve toplu taşımanın ön plana çıkacağı yönündeki öngörüler, ilk günlerden gerçekleşmeye başladı. Örneğin İstanbul- ’da karayolu boğaz geçişinde başlayan ba- kım ve onarım çalışmaları bir anda günde- min ilk sırasına oturuverdi.
Çözüme yönelik İBB önerileri merke- zi yönetimden geri döndü. Gerekçe olarak süreli iş olması nedeniyle bir tarife değişik liğine gidilemeyeceği ifade edildi. Bu geçmiş yıllarda yaşanan benzer anlaşmazlıkların bu yeni dönemde de bazı zamanlar- da ortaya çıkabileceğini gösteriyor.
Örnek vermek gerekirse; İBB ikinci çevre yolu üzerinde Megabüs olarak tanım ladığı yeni bir hızlı otobüs sistemini devreye sokmak isteyecektir. Bu yolun hali ha zırda sorumluluğu Karayolları Genel Müdürlüğü’nde bulunuyor.
O nedenle, merkezi yönetim söz konusu projeye birinci çevreyolunda olduğu gibi kolay onay vermeyecektir.
İstanbul’a yönelik diğer gelişmelerde ise sıkıntıyı hafifletmek üzere Metrobüs hattında kış tarifesine geçilmesi, deniz ulaşımının artırılması önlemleri konuşuluyor. İstanbul Şehir Hatları İşletmesi’nde de hiç bir farklılık görülmüyor.
Zaten eldeki vapur sayısı son derece sınırlı düzeyde bulunuyor.
İstanbul’la ilgili asıl sürpriz Bayrampa- şa ve Harem Otogarları’na dönük oldu. 
Her iki otogarında şehir içinden çıkarılacağı anlaşılıyor. Şehirler arası yolcu taşımacılığı için bu düzenleme çok ciddi bir kırılma noktası olacaktır.
Ankara’ya gelecek olursak EGO’nun ilgili Daire Başkanlığı kısa bir süre içerisin- de tüm Özel Halk Otobüsleri’nde elektronik bilet ile yolculuk yapılacağı duyurusunda bulundu. Bu değişiklik, Ankara’daki Özel Halk Otobüsü piyasasını ve taşımacı gelirlerini hangi yönde etkileyecek ileriki günlerde görülecektir.
Sonuçta; büyük nüfusların barındığı büyükşehirlerde ulaşımda rol alan tüm ak- törleri etkileyen yeni bir dönem başlamıştır. Buna bağlı taşımacı temsilcisi kuruluşların da artık daha gerçekçi, daha uzun ve de daha akıllı stratejileri hedeflemeleri kaçınılmaz görünmektedir.
Herkese iyi haftalar...