19 EKİM 2019 CUMARTESİ

Bayram sonrası...

16 Haziran 2019 Pazar 16:05
onur@kenticitoplutasima.com.tr
DOKUZ günlük uzun bayram tatilinin ardından yeniden başlayan me- sai ile gündeme dönüldü. Emniyet Genel Müdürlüğü bayram tatili öncesinde 185 Bin trafik personeli, otobüslerde yolcu olarak denetim yapacak merkezden/illerden görevlendirilen 760 personel, alınan tedbir leri gözden geçirmek ve yerinde denetlemek için görevlendirilen 66 polis başmüfettişi/jandarma müfettişi ile gerekli çalış- maları yapmak üzere hazırlandı.
Ancak, alınan bütün bu önlemlere rağ- men bayram tatilinin bilançosu yine de ağır oldu denilebilir.
Dokuz günlük tatil süresince 221 trafik kazası meydana gelirken 105 can kaybı- nın yaşandığı görüldü. 731 kişi de yaralı olarak kayıtlara geçti. Kazalar içerisinde yine otobüsler de vardı!..
Emniyet Genel Müdürlüğü önceki rakamlarla yapılan kıyaslama ve değerlendir melerden yola çıkarak araç sayısındaki % 61 artış ve trafik yüküne dikkat çekiyor.
Buradan hareket ederek önceki bayram tatillerinde günlük 20 düzeyinde olan ölüm sayısının 10’a düştüğü ifade ediliyor.
Bu değerlendirme kazaların azaltılma- sı yönünde yeterli midir?
Takdir sizlerindir...
HHH
Yolcu sayısı düşen yaz aylarında azalan gelir akışını İstanbul’da bir ölçüde karşılayacak bir girişim, Belbim tarafından Migros ile yapılan işbirliği sonucunda ha- yat buldu.
Buna göre; Migros, Migros Jet ve 5M’e ait 415 mağazada Moneykart ile yapılan alışverişler sonrasında kazanılacak avantajların İstanbulkart’a eklenmesinin önü açılmış bulunuyor.
Bir Moneykart’ın 1 TL. olarak İstanbul- kart’ta değer bulması öngörülüyor.
Ayrıca, İstanbulkart’lar ile Migros mağazalarında alışveriş olanağı, kasalarda İstanbulkart yükleme fırsatı da geçerlilik kazanıyor. Bu da elektronik bilet havuzu- nu zenginleştirmeye yönelik dolayısıyla yolculukları İstanbulkart ile yapmaya teşvik anlamı taşıyor.
Okulların kapanmasıyla Kurban Bayramı’na geçen süreçte düşecek yolcu sayısına, haliyle gelir kaybına Moneykart alış- verişleri bir destek olabilecek?
Bekleyelim ve görelim.