15 EYLÜL 2019 PAZAR

Rekabet...

10 Haziran 2019 Pazartesi 12:39
onur@kenticitoplutasima.com.tr
BU köşede bugüne kadar gerçekler ve doğrular üzerinden bilgi aktarmaya ve yorum yapmaya çalıştım. Evet, bugün- den sonra da aynı şekilde, aynı bakış açısıyla devam edeceğim.
İstanbul’un içinde bulunduğu seçim ortamından da çok rahat bir şekilde anlaşı- labildiği gibi artık ekonomi ağırlıklı çözümler, vaatler, projeler ön planda olacağı görüldü. Buna yönelik en yaygın ve rahat hizmet alanının ulaşım ve toplu taşıma olduğu bilinmektedir.
Bu öngörü, gelecek yerel seçimlerde de farklı boyutlarda indirimli veya ücretsiz yolculukların gündem yaratacağını bizlere şimdiden söylemektedir.
Artan işletme maliyetleri karşısında özel sektör yaklaşımı ile ayakta kalmak, kazanç sağlamak her geçen gün güçleşecek, buna karşılık bugün yolculuk başına İstanbul’da verilen destekleme oranlarının artması kaçınılmaz bir istek olacaktır.
Bu yönde bugünden hazırlıklı olmak, stratejileri ve hedefleri koymak özel taşımacılar için artık bir zorunluluktur.
Yerel yöneticileri bu yönde ikna etmek belediye kaynaklarını doğru kullanmak üzere yapılacak lobi faaliyetleri geleceğin özel halk otobüsü yöneticilerinin gündemini oluşturmalıdır.
Burada şirket yönetimlerinin becerile- ri ve yakın ilişkileri mutlaka devreye girmelidir. Çünkü, geleceğin gündemi kaçınıl- maz olarak bu içimde ve de bu doğrultuda oluşacaktır.
HHH
Bu köşede fırsat buldukça ve denk geldikçe sektör konuları ile ilgili yayınları ve kitapları da duyurmaya gayret edeceğim. 
Geçen haftalarda bazı kitaplara yer vermiştim.
Bu kez de İstanbul’un minibüslerinde yaşanmış hikayelerin yer aldığı bir eser yayınlandı, onunla ilgili bilgi paylaşıyorum.
Turgut Yasalar’ın kitabının adı; “Müsait bir yerde inecek var” olarak tanıtıldı. 
Eğlenceli bir dille kaleme alına kitapta dolmuş sisteminin yalın gerçeği gözler önüne çıkarılıyor.
İstanbul’un her köşesindeki toplu taşı- ma araçlarında yaşanan bu anekdotları bir kez daha anımsamak, yürütülen hizmetin güçlüklerini gözlemlemek açısından yararlı olacaktır.