29 MAYIS 2020 CUMA

Hayat, yaya...

11 Mayıs 2019 Cumartesi 01:40
onur@kenticitoplutasima.com.tr
HER yıl Mayıs Ayı’nın ilk günlerinde “Trafik Haftası” kutlamaları yapılmaktadır. İçişleri Bakanlığı organizesinde gerçekleşen 81 ile yaygın etkinliklerde trafik ile ilgili çeşitli konular ele alınmaktadır. Ayrıca, başta ilköğretim çağındaki öğrenciler olmak üzere trafik bilincini geliştirici çalışmalar sergilenmektedir.
Bu yılın ağırlıklı teması “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla ortaya çıkmaktadır. Bu hatırlatmayla yaya hakları, yaya geçitlerinde şoför ve sürücülerin davranışları, trafik işaret ve ışıklı cihazlarına uyma gibi konular işlenmektedir.
Kavşaklarda, yaya geçitlerinde veya yakınlarında meydana gelen kazaların önlenmesi, can ve mal kayıplarının azaltılması yönündeki bu çabalar elbette büyük önem taşımaktadır.
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan değerlendirmelere göre 2019 yılının ilk dört ayının sonunda trafik kazalarında yaşanan ölümlerin %41 azaldığı ifade edilmektedir. Bu sonucun kamuoyunun desteği ve alınan önlemlerle sağlandığı anlaşılmaktadır. 
Ancak, yakın geçmişe döndüğümüz- de trafik kazalarıyla ilgili hemen her gün haber programlarında ilginç görüntülerle karşılaşılmaktadır.
Kaygan yolda ilerleyen otobüsün devrilmesi, yolun üzerinde kayarak orta refüje savrulması, trafik ışıklarına aykırı bir şekil- de kavşaklarda yer alan çarpışmalar bunlar arasındadır. Ayrıca Alanyalı futbolcula- rın da bir ölüm birkaç yaralıyla sonuçlanan kazası halen hatırlardadır.
İnsan hayatının doğal süreci içerisinde sonlanması herkesin arzulayacağı temel bir durumdur. Bir başkasının hayatını son- landırmaya yol açabilecek tehdit ve tehlikelerden araç kullandığımız her anda kaçmak durumundayız.
Bunun da tek yolu trafik kurallarına, işaretlerine ve levhalarına uygun araç sürmekten geçtiğini hepimiz kabul ederiz. Ancak, bunu uygulama konusunda zaaf- larımız bulunmaktadır.
Onun içindir ki bu zaaflarımızı kontrol altına almak, bir başka insan hayatına kast edecek eylemlerden uzak durulması temennisi sürekli yinelenmelidir. Özellikle, de yaya geçitlerinde insan hayatına duyacağımız önemden dolayı yayalara öncelik vermeye özen gösterelim.