26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Otobüsler...

12 Nisan 2019 Cuma 19:05
onur@kenticitoplutasima.com.tr
TEKNOLOJİK gelişmeler, yeni regülasyonlar, kalite ve konfor arayışları doğrultusunda otobüs üretimi her geçen dönem yeni bir aşamaya ulaşıyor. Ancak, insan kaynaklarının yönetimi, adaptasyon gibi konularda çeşitli zaaflar oluyor.
Üst üste yaşanan ve de özellikle yeni nesil otobüslerde meydana gelen kazalara yöneldiğimizde olayların sadece şoför psikolojisi ile ele alınmaması gerektiğini net olarak işaret ediyor.
Birbirine benzer, duraklarda gerçekleşen kazalarda sürekli gündeme gelen ko- nununu otobüsün aniden kontrol dışına çıkması olarak ifade ediliyor.
Acaba gerçekten durum bu kadar ba- sit midir?
Ya da yeni nesil otobüslerle ilgili başka bilinmeyenler mi vardır?
Bunlardan üzerinde durulmayan bir konu otobüsü pazarlayan firmaların şoför donanımına gereken özeni gösterip göstermediği sorusudur.
Elektronik fonksiyonları oldukça fazla olan yeni nesil otobüslerle ilgili yeterli bilgilendirme ve eğitim yapılmakta mıdır? 
Bugüne kadar kazaya karışan otobüs firmalarından bu yönde bir açıklama veya bilgilendirmenin yapılmadığı da görülmekte ve beklenmektedir.
Kazaya karışan veya neden olan her otobüs yeni model, şoförleri ise genelde kamudan ayrılmış, yıllara dayanan tecrübeye sahip kişiler olmaktadır.
Buradaki çelişki nasıl açıklanabilir?
Diğer taraftan sarısı, turkuazı, erguva- nı her renk otobüs kırmızı ışıklarda geçme yi marifet saymaya devam etmektedir. 
Duraklara özel araç işgali nedeniyle yanaşamadıkları gerekçesine sığınan şoför lerimiz, uygun duraklara ve ceplere de düz- gün yanaşmamayı ısrarla sürdürmekte, fazlasıyla şerit ihlali yapmayı ve de yasayı çiğnemeyi tercih etmektedir.
Yeni dönemde, her zaman önümüze gelebilecek bu olumsuzluklarla ilgili olarak yönetim kademeleri, gerekli çalışmaları yapmak ve sektörün geleceğini korumak dolayısıyla da güvence altına almak açısından zorunlu bir görevi bulunmaktadır.
Her türlü engele karşın trafik güvenliğini tehlikeye sokacak davranışlar bize ait olmamalıdır. Çünkü, sonuçları, dolayısıyla hepimizi ilgilendirmektedir.