18 TEMMUZ 2019 PERŞEMBE

Farklı yollar...

11 Ocak 2019 Cuma 19:34
onur@kenticitoplutasima.com.tr
BU sektörün ağırlıklı sorunlarının başında gelen ücretsiz ve indirimli yolculuklarla ilgili sıkıntılar gün geçmiyor ki yeni bir şekil ile karşımıza çıkıyor. Bunlara ilişkin çeşitli kentlerden iletilen bazı noktaları bu köşede değerlendirmenize ve bilginize sunmak gerekiyor.
Örneğin, İstanbul’da ücretsiz yolculuk yüzde 13-15 bandında stabil hale gelirken indirimli kalemlerden öğrenci yolculuklarında belirgin bir artış gözleniyor.
Öğrenci sayısı mı arttı, yoksa öğrenciler okul yerine otobüslerde mi geziyorlar?
Bir başka örnek Amasya’dan geliyor. 
Kadro fazlalığı olarak değerlendirilen belediye personeli çeşitli kamu kuruluşlarına dağıtılıyor. Bunlardan önemli bir bölümü de emniyet müdürlüğü kadrolarına geçiyor. Belediyede düz memur olarak çalışan bu kişiler sivil memur statüsünde emniyet kadrolarında yer aldıkları gerekçesi ile güvenlik personeli olarak nitelendiriliyor ve de doğal olarak ücretsiz yolculuk hakkına kavuşturuluyor.
Bu adaletsizlik ve haksızlık olarak önümüze çıkıyor. Bütün bunlarla mücadele etmek de kolay olmuyor.
Burada özel işletmelere olduğu kadar belediye yönetimlerine de önemli bir görev düştüğü kabul edilmelidir.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı bu mücadelede önemli bir rol oynuyor.
Ücretsiz yolculukların özel işletmecilere maliyetini, bu konuda merkezi bütçeden ödenen aylık gelir desteğinin gerçek yolculukların yüzde kaçını karşıladığı içeren raporlar üretiyor.
Kooperatifler bazında üretilen bu raporlar resmi yazı eşliğinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ve Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’ne düzenli olarak iletiyor.
Bu önemli çalışmayı umuyorum diğer büyükşehirler ulaşım daireleri de yapıyordur. Ancak, Muğla’yı bu yönden kutlamak ve alkışlamak gerekiyor.
Benzeri çalışmaların ilgili bakanlıklar ve sektör kuruluşları arasında paylaşılması önemli bir örnektir.
Diliyoruz bu yönde oluşacak farklı değerlendirmelerle soruna sürekli dikkat çekilmesi ve çözüm arayışları artacaktır.