21 MAYIS 2019 SALI

Ortaylı konferansı

16 Kasım 2018 Cuma 22:22
onur@kenticitoplutasima.com.tr
BİR TRANSİST kongre ve fuarı daha geride kaldı. Yapay bir katılımın gözlendiği fuarda ne yazık ki yerli olarak üretildiği bilinen 10 firmadan sadece 2’sinin stant ve tanıtımı vardı. Bu doğrudan bakınca ekonomik sıkıntılarla açıklanabilecek bir tablo değildir. Geri planda başka gerekçeler olduğu göz ardı edilmemelidir.
İETT ve belediye iştiraki kuruluşlar olmasa fuarın alacağı şekil hayal edilebilir. Kongre boyutunda ise yine belediye orijin- li bir tablo vardır. Bu kongre ve fuar bir tür belediyecilik fuarı görünümüne doğru gitmektedir. Bu gelecek açısından tehlikelidir. Gelecek yıl gerçekleşip gerçekleşmeye ceği, katılımcılar arasında konuşulmaya başlanmıştır. Konunun bir de organizasyon boyutu var ki orada da katılımcı ve ziyaretçilerdeki çeşitlilik bulunmamaktadır.
Kişisel olarak bu yılın en değerli oturu- mu ve manzarası İlber Ortaylı’nın konferansında gerçekleşmiştir. Ortaylı’nın konuşmasından dikkatimi çeken başlıklar ve noktaları paylaşmak isterim.
Ortaylı’ya göre; İstanbul, ulaşımda denizden yeterince yararlanmamakta, Vaporetta olarak anılan küçük gemilere ihtiyaç duymaktadır. Boğaz geçişin de tankerlerin ve ağır yük gemilerinin geçişinde beynelmilel su gerekçesiyle kılavuz kaptan almayan deniz taşıtları kıyılar için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Volga Nehri İstanbul Boğazı’ndan daha geniş olmasına rağmen kılavuz kaptan kullanma zorunluluğu bulun- maktadır. Metronun sur içi bölgeden yo- ğun bir şekilde geçirilmesi yanlıştır. Sur dışı için metrobüs şaha ne bir buluştur. Şehiri boşaltmaya yönelik önlemler alınmalı, İstanbul göç almaktan çıkarılmalıdır. De- niz ve raylı sistem ağırlık taşımalı, elektrik enerjisine dayalı küçük araçlar tercih edilmelidir. Sultanahmet’te otobüs görmezsek şehir adam olmuş demektir.  
Beşiktaş stadyumunu protesto edenlerdenim. Büyüme ve yapılaşma dikine olmalıdır. Palyatif çözümlerle bu şehir yöne- tilemez duruma gelmektedir. Metro ve metrobüs sur dışındaki yerleşimlere hizmet etmelidir. Gelecekte şehri rahatlatmak için büyük istimlaklere ihtiyaç duyulacaktır. İstanbul bütün bir ülkeyi besler durumdadır. İnovatif olma zorunluluğu var- dır. Umarım, bütün bu noktalar geleceğe bakış açısından ufkumuzu açar!..