09 ARALIK 2019 PAZARTESİ

Lüks minibüs...

22 Ekim 2018 Pazartesi 00:33
onur@kenticitoplutasima.com.tr
İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi yine tarihi bir karara imza attı. 16 Ağustos 2018 tarih ve 2018/6-2 sayılı kararla lüks minibüs taşımacılığı hamlesini başlattı. Gerçekten İstanbul’un ihtiyacı dolmuşçuluk yaklaşımı- nın düzenlenmesiydi. 
İlgi karar ile İstanbul genelinde Lüks Minibüs Taşımacılığı adı altında bazı güzergahlar belirlenmiş bulunmaktadır. Kararda yer alan LM009, LM018, LM019, LM020 hatları Kadıköy ilçesi sınırları içerisinde sonlanmaktadır.
Söz konusu güzergahlarda çalışacak araçların, halen M Plakalı ticari minibüs olarak yolcu taşımacılığı yapan bireysel minibüs işleticilerinin başvuruları ile tespiti uygun görülmüştür.
Bu karar İstanbul genelinde dolmuşçuluğun yaygınlaştırılması ve kalıcı duruma getirilmesi anlayışının tipik örneğini oluşturmaktadır. Örneğin, bunlar içinde yer alan LM019 (Bulgurlu Metro-Göztepe Parkı) ve LM020 (Ataşehir-Göztepe par- kı) hatlarının son noktası Göztepe Parkı olarak belirlenmiştir.
Başlangıç ve bitiş noktalarını birleştirdiğinizde bu araçların Kozyatağı üzerinden Tütüncü Mehmet Efendi veya Ethem Efendi caddelerini kullanarak Bağdat Caddesi’ne ulaşmaları mümkündür. Tek yön uygulaması nedeniyle de Hasan Ali Yücel sokaktan Cemil Topuzlu Caddesi’ne gelmeleri söz konusudur. Bir başka yol da Uzunçayır üzerinden Kızıltoprak, Kalamış Fener Caddesi, Cemil Topuzlu Caddesi’ni kullanmaktadır.
Her iki seçenekte, genel trafik yapısına bakıldığında yoğunluğu ve disiplinsizliği artırıcı tercihler olarak ortaya çıkmaktadır. Büyükşehir Belediyesi M Plakalı ticari minibüs taşımacılığını iyileştirmek amacı gerekçesiyle bu düzenlemeyi yaparken Ka- dıköy Belediyesi olarak bu karara nasıl olumlu görüş belirtilmiş ve imzalanmıştır? 
Kadıköy Belediye başkanı bu girişimden haberdar mıdır?
Genel trafik düzeninin yeterince olum- suz seyrettiği, 9 kişilik dolmuşların bağımsız hareket ettiği bu güzergahlara, minibüs kültüründen gelen işletmecilerin yerleştirilmesi rant dışında hangi sorunları çözecektir? Bunu iyiden iyiye bir kez daha düşünmek gerekmektedir!..