20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

İhale tamam...

10 Eylül 2018 Pazartesi 00:50
onur@kenticitoplutasima.com.tr
ÖNCESİ ve sonrasında ulusal basında da geniş bir şekilde yer alan 3. Havalimanı Bagajlı Lüks Taşımacılık ihalesi 4 Eylül Salı günü İETT tarafından gerçekleştirildi. Yeni havalimanının işletmeciliğe alınacağı tarihe kadar şehrin oldukça uzak bir kesiminde yer alan bu tesise hizmet ver- mek üzere raylı sistemin de devreye gireceği ilgili bakan tarafından açıklanmıştı.
Ancak, inşaat sürecinin uzaması, açılış tarihinin yaklaşması üzerine önce ticari taksi tahsisleri, daha sonra da aniden Bagajlı Lüks Taşımacılık ihalesi gündeme oturuverdi. Toplam 18 hatta, 150 otobüsle yürütülecek bu hizmet için standart toplu taşıma yerine şehirlerarası kısa mesafeli yolculuk otobüslerinin kullanılacağı bir tercihe gidildi.
İETT’nin daveti üzerine özel halk otobüsü kuruluşlarının da yer aldığı yaklaşık 20 firma temsilcisinin katıldığı bir ön toplantı 14 Ağustos’ta Kağıthane’de yapılmıştı. Toplantıya ilişkin küçük bir detayı aktaralım. Bu grup içerisinde bulunan Altur firması sahibi Sayın Abdürahim Albayrak, İETT Genel Müdürü Sayın Ahmet Bağış toplantıyı açtıktan ve sunum yapıldıktan hemen sonra salondan ayrıldı. Elbette, di- ğer temsilcileri ve Havaş oradaydı. Ancak, ihaleyi kazanan konsorsiyumdaki Free firmasının adı katılımcılar listesinde yoktu. Bu firmanın bir otobüs üreticisinin bayisi olduğu düşünülüyor. Bu üçlü teklifin dışında ikinci teklif diğer Albayrak grubunun temsilcisi Platform firmasıydı. Onlar da halen Havataş, Havabüs olarak tanımlanan mevcut havalimanlarına otobüs taşımacılığını yapıyor. Koşulların ağırlığı ne- deniyle üçüncü bir teklif oluşamadı. Dolayısıyla son haftanın önemli ihalelerinden biri iki firma arasında yapıldı. Herhalde rekabet oluşmuştu!
Kazanan konsorsiyuma hayırlı olsun, umuyoruz önemli bir aksama olmaz. Normalde Atatürk Havalimanı’na günlük bin dolaylarında iniş-kalkış olduğunu basın haberlerinden izliyoruz. Tek taraflı 250-300 Bin dolaylarındaki bu yolculuk VIP araçlar, taksiler, özel araçlar desteği olmadan sadece otobüslerle karşılanabilecek bir durumda değildir. Otobüslerle 75 Bin yolculuk hedeflendiği ileri sürülüyor.
Ekim Ayı’nda sistem çalışmaya başladığında daha net görülecektir.