26 MART 2019 SALI

Yaz dönemi...

14 Temmuz 2018 Cumartesi 02:59
onur@kenticitoplutasima.com.tr
DEVLET düzeninde yeniden yapılan ma çalışmaları, yeni bakanların atanması, TBMM Başkanı’nın seçilmesi ve devamında gelecek adımlarla geçiş dönemi nin tamamlanmasını hep birlikte bekliyoruz. Yaz rehaveti de göz önünde bulundurulduğunda başta ekonomi olmak üzere birçok sorunun çözümü masaya gelecektir. Bunların içerisinde genel anlamda özel halk otobüsü taşımacılarını ilgilendiren konular mutlaka olacaktır. Özelde ise merakla beklemen bir önceki dönemde başlatılan vergi boyutundaki düzenlemelerin alacağı şekildir.  
Çorlu’da yaşanan tren kazasında haberlere de yansıyan iki konuyu bir kez daha burada paylaşmak istiyorum. İkisi de çocuklarla ilgilidir. Kazada yaşamını yitiren Oğuz Arda Sel, futbola ilgili, Galatasaraylı ve Barcelona’da oynamak isteyen bir fidandı. Bu düşüncelerinin basında çıkmasıyla beraber Barcelona Kulübü internet sayfasında “bir oyuncumuzu kaybettik” başlığı altında duyarlılık gösterdi. Bu globalleşen dünyanın bir sonucuydu.
Aynı yaşlardaki tren yolcusu diğer çocuk ise Emir Doğrul’du. Ailesi ile birlikte seyahat ediyordu. Vagon devrilince Emir, büyük bir soğukkanlılıkla ve bilinçle önce imdat çekicini yerinden çıkarmış camların kırılmasını sağlamış, sonra da telefonla 112 ve 155’i arayarak bir an önce yardım gelmesini başarmıştır. Bu büyük, küçük çok kişiye örnek olabilecek bir yurttaşlık bilincidir. Oğuz Arda’ya rahmetle anarken, Emir’i de kutluyorum.
Son günlerde Anadolu’nun bazı kentlerinde özel halk otobüsü şoförlerine yönelik yolculardan kaynaklanan taciz, darp, saldırı girişimleri olduğu haberleri ulusal basında yer buluyor. Genelde durakta durdun, durmadın, kapıyı açtın, açmadın vb. olaylar sonrasında bu tür olayların önlenmesi için yolcuların bilgilendirilmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu görev de belediyelere düşmektedir. Çünkü, dü- zen, disiplin, kurallar özel halk otobüslerine belediyeler tarafından uygulanmaktadır. O nedenle, bazı temel işletme uygu- lamaları konusunda özel halk otobüslerinin minibüs taşımacılığı yapmadığı, durak harici durmaları, yolcu indirip, bindirmeleri karşılığı yaptırım uygulandığı yolculara çeşitli mesajlarla iletilmelidir.