24 NİSAN 2019 ÇARŞAMBA

Geçiş aşaması...

6 Temmuz 2018 Cuma 23:27
onur@kenticitoplutasima.com.tr
SEÇİMLERİN ardından yönetim kademelerinin gündeminin ilk sırasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak tanımlanan yeni yapılanma hazırlıklıları oluşturuyor. Yemin töreni, ardından azaltılmış yeni bakanların belirlenme süreci, devlet yapısının ve bürokrasinin yeni sisteme adaptasyonu süreçleri tamamlandıktan sonra marşa basılması söz konusu.
Bu doğal akışa karşılık yerel seçimlerin öne alınması, her ne kadar Anayasa değişikliği gerektirse de mümkün olabilecek, ekonomide yaşanabilecek yeni kırılmalar rotayı belirleyecektir. Bütün bu süreç geçmeden birikmiş sorunların ele alınması gündeme gelemeyecektir.
Özel halk otobüsleri açısından yeni ka- binede Maliye Bakanlığı görevini üstlenecek kişi öncelikli önem taşımaktadır. Sayın Naci Ağbal milletvekili olmaması nedeni ile bu görevin birinci tercihi gibi gözükmektedir. Siyasete bürokrasiden gelmiş olması, yeni bakanların parlamento dışın- dan belirlenecek olması Sayın Ağbal ağırlıklı kılmaktadır. Ayrıca, son bakan olması da bir avantajdır. Özel halk otobüslerinin mali sorunlarının aşılması, başlatılan çalışmaların sonucunun alınması yönünden de bu atama doğru olacaktır.
Diğer taraftan kabinede yer alacak İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlerini yürütecek yeni atamalar da önemlidir. Bütün bu bilinmezler bu haftaki gazete elinizde olduğunda sonuçlanmış olacaktır.
Gündem o kadar yüklüdür ki izlemek kolay olmamaktadır. Örneğin, 5378 sayılı yasanın getirdiği engelli erişimi konusunun, şehirlerarası ve diğer toplu taşıma araçlarında da geçici süreleri 7 Temmuz’da dolmuş durumdadır. Fiili durumda bu ge- çiş tamamlanmamıştır.
Bırakın büyük şehirleri Anadolu’nun pek çok yöresinde yetersizlikler devam etmektedir. Mutlaka, yeni bir yasal düzenleme gerekmektedir.
Konuyla ilgili yetkilendirilecek bakanların sektöre yönelik ilk icraatları bu adımlardan sonra görülebilecektir.
Hızlı işlemesi bakımından bu konu yeni sistemin uygulamaya dönük ilk başarısı olabilecektir.
Ancak, bu adımları atabilmek için de bakanların atanmış olması ön koşuldur.