22 MART 2019 CUMA

Trafikte otorite...

11 Mayıs 2018 Cuma 22:34
onur@kenticitoplutasima.com.tr
HIZLI geçen bir haftalık dönemde trafikte çeşitli olaylarla karşılaşılması hiç şaşırtıcı olmamaktadır. Bağlarbaşı Nuhkuyusu Caddesi üzerindeki İlahiyat Fakültesi Otobüs Durağı’nda gözlenen bir olayın pay- laşılması gerektiğini düşünüyorum.
Kadıköy’den geliş durağında park eden 06 UG 6193 plakalı kapalı kasa VAN tipi bir minibüs üzeriden yayılan hoperlör sesi duyulmaktadır.
Bu arada, otobüs durağına yanaşmaya çalışan Özel Halk Otobüsleri, İETT Körük- lüleri yolcuları sol şeritte durarak, almaya çalışmaktadır.
Satış yapan kişiyi, yolcuları, minibüsten ceviz alanları, durak etrafındaki dükkanları bu tablo hiç etkilememektedir.
Bu manzara yaklaşık, 15 dakika kadar sürmüştür. Ne yazık ki, bu süreçte bir tek asayiş ekibi o noktadan geçmiş, o da, görev alanı nedeniyle ilgi göstermemiştir.
Bu tablo, aracın Ankara plakalı olması mı, yol üzerinde satış yapması mı, kendilerinin duyarsızlığı mı, otobüs şoförlerinin durağa sahip çıkmaması mı, ya da, “Aman karışmayayım. Başıma bir bela gelir” anlayışı mıdır?
İstanbul’daki servis araçlarının sayısının 50 Binler’i aştığı konuyla ilgili hemen her platformda dile getirilir.
Bu arçların, servis saatleri dışında her noktaya park edebilmeleri özgürlüğü de işin cabasıdır.
Şimdi, Uber araçları da her noktadan kentin önemli arter ve meydanlarında indirme, bindirme, bekleme, park yapabilmektedir.
Bu adı konulmamış bir Uber-İSPARK işbirliğidir.
Bir başka konu da, tek otobüsün servis verdiği hatlarda, yapılan bazı ara seferlerin iptal edilmesidir. Son günlerde, bir hatta bu durum gözlenmektedir.
Bu hat, alternatif bir sisteme sahip değilse, bu hiç olmamalıdır.
Trafikte, otoriteden yola çıkıp, otobüs seferleriyle ilgili bir noktada bu hafta köşeyi toparlamaya çalışıyoruz.
Bütün bunlar kentlerin trafik yönetimine ilişkin zaafların birikimidir.
Bütün iyi niyet ve çabalara rağmen, bu alanların geliştirilmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Aksi takdirde, bu tip kaoslar hem yol akışını, hem de ekonomiyi etkilemektedir.