21 EKİM 2017 CUMARTESİ

Artık net olalım...

22 Ağustos 2017 Salı 16:04
niyazi@kenticitoplutasima.com.tr
Yazmayalı çok oldu. Bu sürede kentiçi toplu taşıma ve diğer taşımacılıkta gelişmelerde pek değişen bir şeyler de olmadı. Hepimiz içimizde bünyemizde kalan konuşmalarla, bazen haksız bazen haklı ama çoğu da abartılı tek yanlı birbirimizi eleştirmekten öte gitmeyen fikir beyanlarıyla meşgulüz.
“Sanki başka yapacak şeyimiz mi var” dediğinizi duyar gibiyim.
Evet yok gibi!..
Olsa da çok sınırlı ama gazetemizde izlediğim kadarı haberler eskiye oranla biraz fasılalı da olsa TÖHOB güzel girişimleriyle devletin ilgili kademelerini hiç de boş bırakmıyor. Biz derdimizden onu destekte geride kalmamıza rağmen o, bunu görevi gereği yapıyor. Tebrik ederek teşekkür ediyorum.
Sevgili dostlarım, artık gelişmelerle işletmecilik arasında makas açıldı.
Sistemin düzeltilme işleminde bir radikal kararla değişim ve dönüşüme gidilmesi şart oldu. Bunu da artık, tam dünyanın yaptığı gi- bi yapmak lazım. Artık belediyeler sahadan çekilerek bu işi özel sektöre devretmeli. Lakin işin burasında da özel sektör uygulamalarının esasa bağlanması gerekiyor. Şimdi kimse kızmasın ama son 10 yıldan beri özel sektör ken di sistemini kendi gelişimini ne derece ortaya koyarak bir proje ile dillendirdi?
Aynı şeyi kamu otoritelerine de söylüyorum. Belediyelere topu atıp yetkiyi veren devlet, neden gelen düzeltici işlem taleplerini niye karşılamıyor? Sanki sorun yokmuş gibi davranarak, “sorun yok işler yürüyor” diyerek, ipe un seriyor?
Yakarışlara kulak asılmadan beklentilerin arttırılması karşısında hizmet skalasında yolcu lehine sürekli düzenlemelere yönelmeyi ise hiç ihmal etmiyor!
Muhtarlarımızın bu konuda taleplerine bakan devlet yetkilileri özel kesimden gelen beklentilere (belki de çok cılız geldiği için) pek kulak asmadı. Dediğim kamu da özel kesim- de olması gerektiği gibi durmadı. Geldik bugüne. Bari artık şimdi “Dur” diyelim. 
TÖHOB artık farklı değerlendirilerek bunu yapmamız lazım. Dernek sahiplenilmeli bunu benim söylemem biraz tuhaf gelebilir. 
“Neden o zaman sen sahiplenmedin” diyebilirsiniz! Ben farklı değilim ki demekle yetineyim. Sözüm hepimize. Harcadığımız zamanı düşünerek artık bir ve beraber olalım olmaz mı? Herkesi elini taşın altına koymalı.