23 EKİM 2018 SALI

Kısır döngü...

8 Aralık 2017 Cuma 21:57
ismail@kenticitoplutasima.com.tr
YILIN sonuna yaklaştığımız şu günlerde sektörün çözülemeyen sorunlarıyla mücadeleyi sürdürüyoruz. Ülke genelini ilgilendiren merkezi yönetim düzeyindeki sorunların başında mali yükümlülüklerin azaltılması geliyor. En önemli gider kalemlerimizin başında yer alan akaryakıt konusu nefesimizi daraltıyor.
Seçim atmosferine doğru hızlı gidişin doğal neticesi bu yükselişi yolcu taşıma ücret tarifesi ile dengelemek çok kolay gözükmüyor. Bu yönde başvurular yapılsa da sonuç almak mümkün olamıyor. İlk etapta, mali yükümlülüklerde kolaylık sağlanması düşünülüyor. Ancak, burada da Maliye devreye giriyor ve bütçe değerlerini korumak istiyor.
Taşımacı esnaf iki arada bir derede hem yükümlülüklerini yerine getirmeye çabalıyor, hem de ayakta kalma gayretiyle sürdürülebilirliği zorluyor. Hayat koşullarının zorluğu da yolcularımızı doğrudan etkiliyor. Bu kısır döngü bir türlü aşılamıyor.
Diğer taraftan aylık gelir desteği ödemelerinde gecikmeler yaşanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’ndan gelen listelere göre hak edişleri düzenliyor ve Maliye Bakanlığı’na gönderiyor. Örneğin, geçen hafta başında imzadan çıkan Ekim ayı ödemeleri bakalım ne zaman gerçekleşecek? Çünkü, henüz Eylül ayı bekliyor. Kasım ayının bittiğini, aralık ayının da üçte birinin tamamlandığı görülüyor.
Ödenen bu değerlerin 2015 yılı rakamları olduğunu hatırlatmaya gerek var mı? Yetersizliği birçok kez yazılı ve sözlü iletilen bu rakamların günün koşullarına göre artırılması talepleri de bekliyor. Bu ve yolculuk/ biniş yani, elektronik bilet ile kayıt altına alınan rakamın karşılığını alma ısrarımız da sürüyor. Diğer taraftan Kayseri’de uygulanan İstanbul’da da uygulanması yolunda gündeme gelen performansa dayalı hak ediş sistemi konusundaki belirsizlikler de durumunu koruyor. Bunların da aşılması için idarenin taşımacı temsilcilerinin çekincelerine bakması, çözümler üretmesi gerekiyor.
Artık günümüzde kamu; “Ben tek taraflı düzenlerim, işine gelen uygular, işine gelmeyen başka iş yapsın” anlayışından sıyrılmalı, tarafların tümünün sahipleneceği bir sonuç gerektiğini düşünüyorum.