18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

Ekip her şeyi paylaşır!..

22 Ekim 2018 Pazartesi 02:12
halil@kenticitoplutasima.com.tr
EKİP çalışmasının önemini kavrayamadık dersem ne kadar boş laf etmiş olurum? Hele benim gibi biri, ağzından her zaman beklenmedik şeyler dökülen, planlı programlı olmaya sıcak ama böyle bir yaşam ve iş tanımına tam uyamayan biri derse bunu! 
Sanırım gülümser ve kulaklarımı çınlatıp, “Halil Kadife çıkışı ise olur!” dediğinizi duyar gibiyim. Zaten bende diyorum. Fayda sunacağıma hükmedersem niye demeyeyim ki. 
Bu kez mesajım kamuya. Dünyada ahir ömrümün hemen her evresinde insanların bir şeyler için ekip kurarak araştırmalar yaptıklarını birçok şeyleri üretmek için bir araya geldiklerini okudum. Hep kalifiye lafını ekip lafı ile bir duyarak yaşadım. 
Kalifiye elemanlar ekibi oluşturur gibi bir anlayış kafamın bir yerine kazıldı. 
Çok tınmadım aslında.
Buna beni taşıyacak proje ile meşgul olmadım. Ama bir gün bir dostla konuşurken, ona böyle bir girizgâh yapınca, kestirmeden beni susturup, ardından da “Ya sende aynı şeyi yapmadın mı? Bak toplu taşımada ekip olma adına bir araya gelmedik mi” demez mi!  
Allah, Allah şimdi bazı şeylerin hesabını yapmadan insan aklı  olana mı yöneliyor yoksa? Herhalde öyledir... 
Ben bu işe girerken esnaf olmanın ötesine bu anlayışla bakmamıştım! ama düşününce ve denilene göre meseleyi ele alınca da “öyleymiş” diyesim geliyor. Bunu saklayamam! 
Demek ki eskiden bunlar okumuşların işi “boş işler” dediğimizi bırakmak lazım.
Demek ki en azından kimler neyi nasıl yaparak, kimlerle doğrusunu yapıp kazanıra gitmek, tabi benim anlayışımda doğru, bana ne kazandırdığı ile ölçülü ve nasıl adam gibi sayılarak sevilerek işin ne getirdiği ile alakalı benim söylediğim... 
Demek biz de ekip olarak ça- lışmışız arkadaşın dediğine bakarsam? Şimdi bu teknoloji ilim deni len gelişmelerle, bunca ekibin yaptıkları kolaylaştırmaya ba- kınca, bizi belediyeler eliyle devlet, galiba gidişata göre geliştirmek istiyor diye aklımdan ge- çiyor!.. Kazandırmadan yaptığından olsa gerek, bu isteği canımızı yakıyor olması farklı.
O zaman biz bu ekiplere, ala- kamızla ilgili desek ki “İşi zorluğuyla ve buna dönük gideri paylaşıp ödeyerek bize iş yaptırsan olmaz mı? Sonuçta hizmetten sade ben değil, siz de kazana caksınız. Ekip olduğumuz için herşeyi paylaşalım o zaman...” 
Belediyelere mesajı verirsem acaba bizi ötekileştirmekten vazgeçerler mi, dersiniz?