20 EYLÜL 2018 PERŞEMBE

İleri taşıyacak bakış...

29 Eylül 2017 Cuma 23:01
halil@kenticitoplutasima.com.tr
VAN toplantısında kendimize geldik ama yapmamız gerekenleri de gördük. Memleketin tamamını kapsayacak bir ulaşım anlayışı ve bir ana çerçeve gerekliliği net olarak ortaya çıktı.
Özel halk otobüs işletmeciliği konusuna gereken ağırlığı vermemiz gerekiyor.
TÖHOB, en önemlisi de kendimize çeki düzen vererek, aklımızı başımıza toplayarak birbiri- mize sahip çıkmamız gerektiğini artık bilmemiz gerekiyor.
Zaman değişiyor.
Teknoloji, dünün uygulamaları dünün yapılması gerekenleri bilmek gelecek yapı için rahat ve beklenen kolaylıklarla hizmeti yapmamıza imkân vermiyor.
Geriye dönük bakış yerine ileriye gidişi hızlandıran kolaylaştıran verimliliği arttıran bakışa ihtiyaç var, bunun için de el birliğine.
İşletmeciler arasında dayanışma, bilgi alışverişi ve hizmeti yerine getirmede birbirimizle iletişimi kesmeden daha da arttırarak yol almamız lazım.
Hani, “Akıllı sistemler ve araçlar nesnelerarası iletişim, nesnelerin interneti” diyorlar ya, “Bununla daha güzel kazasız günler olacak” diyorlar ya bence tıpkı on- lar gibi bizim de aramızda iletişimini kurmamız lazım.
Şu gerçeği görelim; kuramaz devre dışı bile kalabiliriz.
Van’da sıcak ama birbirimize daha yakın bir iletişim vardı. Daha yakındık. Bu şehrin yapısı oradaki karşılanışımızdaki ilginin de sanırım etkisi var ama olması gerekenin beraberce toplu taşıma hizmetimizi şekillendirecek herkesin kazanacağı bir yapı verimli çalışma ile kendimizi hazırlamamız lazım.
Eskinin anlayışıyla işi sürdürmede artık zorlanacağımız kesin. 
Bu yüzden herkesin herkesten etkileneceği, destek alarak yol alacağı bir döneme giriyoruz.
Memleketin düzenli ve herkesi mutlu edecek bir kentiçi toplu taşıma sistemine ihtiyacı var.
Buna herkes destek vermeli, birlikte hareket etmeli.
Yapılması gereken bu.
Bunu kamu da, özel kesim de artık görmeli.
Devir “Kazan-Kazan” devri de “Ben kazanayım gerisi ne olursa olsun değil” devri değil.
Elin adamı “Kazan-Kazan” devrini sadece kendi için değil, önce vatanı, sonra da vatandaşı için istiyor. Hem de ötekeliştirmeden, öbü- rünün gözünü çıkarmadan. 
Bizde ise tam tersine. Yahu, şu Van Toplantısı sadece benim için mi yapıldı ki, katılımcılar da ortak akıldan hareket etmeli.
Benim kazanmam için, bizim kazanmamız için bizi ileri taşıyacak fikirlerle hareket etmemiz gerektiğini görmemiz lazım değil mi?
O halde, sadece bir toplantıyla değil, toplantı sonrası da birlikte olmanın koşullarını oluşturmak ve süreci devam ettirmeliyiz!..