26 ŞUBAT 2021 CUMA

Acil destek...

3 Mayıs 2020 Pazar 07:20
KORONA Virüs salgınının olumsuz etkilemediği sektör kalmadı. Ancak, bu süreçte birçok sektör faaliyetlerini sınırlamak suretiyle maliyetlerini, giderlerini ve dolayısıyla da zararlarını azalttılar.
Ancak, toplu ulaşım sektörü sokağa çıkma yasağı ilan edilen günler dışı hizmet lerini önceki planlamaya göre normal sürdürmeye devam ediyor. 
Ayrıca,  ValiliK İl Pandemi Kurulu kararıyla taşıma kapasitesi %75 azaltma Özel Halk Otobüsleri’nin zararlarını katladı.
Salgından etkilenme riskine rağmen kamu hizmetini İETT’nin belirlediği planlama çerçevesinde aksatmadan yürüten ve giderlerini yolcu taşıma faaliyetinden sağlayan ÖHO zararlarını azaltmak amacıyla İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun takdirleriyle personel ve yakıt desteği veril meye başlansa da gelirin %85 azalması sek törün sorunlarını çözememiştir.
İBB yaptığı maliyet desteği miktarını artırmış olsa da gelirler ile giderler arasındaki fark kapanmamıştır. Tüm Dünyayı etkileyen salgın nedeniyle ÖHO sektörü  üzerine düşen fedakarlığı yapmaya, kar etmeden hizmete razı. Bu süreçte devlet  des- teği zararımızı önleyecektir.
Bu zor günleri millet olarak bize düşen leri fazla yaparak atlatacağız. Böyle durum larda vatandaşa moral olmada en önemli husus, kamu hizmetinin aksamamasıdır. Giderlerin karşılanması hizmeti aksatmadan sürdürmemizi sağlayacaktır.
İBB imkanı nispetinde maliyet desteğini artırıp sürdürürken, Hükümette; 
1. Yakıtta asgari 2 yıl içinde ÖTV’nin esaftan almamasını,
2. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca ücretsiz yolcu taşıma desteği olarak araç başına sağlanan aylık destek miktarının asgari 7 Bin TL.’ye çıkarılmasını,
3. Yeni araç alımında KDV’nin sıfırlanmasını ve ayrıca Esnaf Kredisi’nin faizsiz geri ödemeli olarak 1 Milyon TL.’ye çı- karılmasını, talep ettik.
Hükümetimizin durumumuzu dikka- te alarak yukarıda belirtilen taleplerimizi olumlu karşılayacağını, bu konuda gerekli düzenlemeleri de yapacağını umuyor ve bu konuda açıklamasını bekliyoruz. 
Salgın belasından bir an evvel kurtulmak temennisiyle esnafımıza sağlıklı ve huzurlu haftalar diliyorum.