11 TEMMUZ 2020 CUMARTESİ

Toparlanmak...

23 Eylül 2019 Pazartesi 00:55
TEKRARLANAN  İBB seçimiyle yeni  sürece girdik. Artık karşımız da yeni bir yönetim anlayışı ve ekibi var. Doğal olarak eskiye göre çok şey değişecek.
Kent içi toplu ulaşımında seçim süreci verilen vaatler ve sosyal devlet uygulamaları çerçevesinde, ÖHO sektörünü olumlu ya da olumsuz etkileyen birçok değişiklik hayata geçirildi bile. Özellikle; öğrenci ay lık kart fiyatının düşürülmesi, yaza denk gelincee olumsuz tesiri  fazla olmadı. 
Ancak özellikle, pik ay Ekimden itibaren etkisini net hissedeceğiz. Ücretsiz yol cu taşıma gün sayısının artırılması, uygulamanın EÜTS üzeri yapılması, yolculuk sayısıyla gelirleri de artırdı. Bu günler de Ticari araçlardan ciddi oranda geçici yolcu kaymaları oldu. Elbet bu ticari araçlardan kayan yolcuların bir bölümü bilet ve ücret entegrasyonu kapsamı geri dönmeyecek ve EÜTS kapsamındaki toplu taşıma operatörlerini kullanmaya devam edecek.  
Bu olumlu. Sektörümüzün yıllardır çözülemeyen birikmiş sorunları ve geleceğe dönük, sorun önleyen yapılması gereken düzenleme ihtiyacı var. Bunların tespiti Müdürler sunum haline getirdi.
Bu çalışma çerçevesinde İBB’nin düzenleyeceği çalıştay da sorun ve isteklerimizi, en önemlisi gelecekle ilgili öneriler sunma imkanı bulacağız. Birikmiş sorunları çözme, gelecek için atılması gereken adımlar hayata geçirilemeyecek. Çünkü yeni model oluşturuyoruzb Bunun birden fazla parçası ve parametreleri var. 
Biz bunları İBB’ye aktardıktan sonra mutabık kalınanlarla uygulama takvim periyodu belirlenecek. Mühim olan kent menfaatleri çerçevesi ortak payda da buluşma. Kendimizi rahat, doğru  ifade edebilecek  sürekli çalışma platformu oluştur mak. Buna İBB Yönetimi istekli ve objektif bakıyor. Çünkü bu kentin olmazsa olmaz kamu hizmetidir. Nitelikli bir toplu ulaşımın kent gelişimine sağlayacağı faydaları  iyi biliyor. Dinamik ve esnek bir ÖHO İşletme sisteminin gereğine inanıyorlar. 
Bu tavır önemli. Bizim atacağımız doğru ve objektif adımlarla bu sürece katkı vermemiz lazım. Süreç doğru bir zemin ve niyet çerçevesinde ilerlemeye başladı. 
Sanırım yönetim kadroları tamamen oturduktan sonra daha da hız kazanacak. 
Herkese hayırlı haftalar diliyorum.