15 EYLÜL 2019 PAZAR

Yaz ayları...

10 Haziran 2019 Pazartesi 12:38
YAZ aylarında tatil sezonu olması münasebetiyle yaklaşık 4 ay yolculuk yüz- de 30 oranında azalcak ve bununla birlikte maliyetlerimiz aynı kaldığı halde gelirlerimiz en alt seviyeye inecektir. Yani; yaz ayları kentiçi toplu taşıma sektörü açısından hep sıkıntılı olmuştur ve olacaktır.
2019 yılı yaz aylarındaki tatil ve bayram sayısının fazla olması yolculuk ve gelirlerini daha da azaltmaktadır.
Bu yıl, yaz aylarında daha önce de ücretsiz taşıma yaptığımız 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü, Ramazan ve Kurban Bayramları(na 30 Ağustos Zafer Bayramı da eklenmiştir.
Diğer taraftan öğrenci aylık kart sayısının çoğalacak olması, ücretsiz yolculukların ve indirimli yolculukların sürekli çoğalması yaz aylarında esnafımızın finansman sıkıntısını daha da büyütecektir.
Yaz döneminde daha fazla sıkıntı yaşamamak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mutlaka ücretsiz taşıma bedellerini ve sübvansiyon ödemelerini düzenli olarak yapması gerekmektedir.
Bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum.
Sübvansiyon kararı ödemelerde gecikmeler olsa da elbette faydalı olmuştur. An- cak, bu yöntem de sektörün finansman so- rununu çözemeyecektir. Acilen bizlerin de kazanacağı bir tarife ayarlamasına, tarifenin yeni bir sisteme kavuşturulmasına ve seyahat kartları yönetmeliğinin yenilenmesine ihtiyaç bulunmaktadır.
UKOME’nin aldığı son kararlar ve sağlanan indirimler hiç şüphesiz faydalı olmuştur ancak, sorunlarımızı kalıcı olarak çözememiştir.
Sektörün yeniden yapılandırılmasına, yeni bir işletme ve finans sistemine acil olarak ihtiyaç vardır. Aksi halde, araçlara mazotun doldurulamayacağı, şofön esnafımızın hizmete çıkamayacağı günler yaşamamız çok da uzak değildir.
O yüzdendir ki, sorun İstanbul’daki tüm işletmelerin sorunu olduğu için hep birlikte hareket etmemiz ve hepimizin elini taşın altına koyma zamanıdır.
Çok geç olmadan ortak akkılı olmanın zamanı ve yeridir. Çünkü, zaman bizim aleyhimize işlemektedir.
Başta öğrencilerimiz olmak üzere herkese hayırlı tatiller diliyorum.