26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Süreklilik esas ise!..

12 Nisan 2019 Cuma 19:05
DOĞRU bir söz var; “Devlette Sürek- lilik Esastır” derler. Seçimler demok- rasi gereği her zaman olur ve vatandaşın demokratik hakkını özgürce kullanması ve tercihini beyan etmesi açısından önemli.
Neticeleri itibariyle seçimler, vatandaşın hizmetlerini yürütme açısından devir teslim, kazanma yada kaybetme değil, nö bet değişimidir. Seçimler dlmalı. Kamu hizmetleri yürümeli. Devlet görevlileri de sonuca bakmadan görevlerini yapmalı. 
Özel Halk Otobüsü esnafı olarak yolcu taşıma tarifelerimize 2 yıldır zam yapılma dı. Buna mukabil, maliyetler anormal arttı.
Artık işi sürdüremez noktasına geldik.  İBB yolcu taşıma tarifelerine zam yerine, 1.10.2018 itibaren uygulanmak üzere yol cu başı 0.55 ile 0.70 TL. arası sübvanse kararı aldı. 2018 Yılı Ekim, Kasım ve Aralık  ödemelerini gecikmelide olsa ödendi. An- cak 2019 yılı biten Ocak ve Şubat-Mart ödemelerini yapmadı. Nisan ortası oldu.
Yerel seçimden önce İBB görüşmelerinde hiç değilse Ocak ve Şubat sübvanse ödemesi istenmiş ve olumlu bulunmuştu. Ancak, ödeme olmadı. 
Bu yüzden yeni alım olmadı. Taksit, bakım, akaryakıt borcu olan esnafıım sıkıntıya girdi. Birçok esnafı yüksek faizli kredi kullanmak zorunda kaldı. Birçok esnaf Haciz ihbar nameleri almaya başladı.
Kurumlarımız ve yöneticilerimiz görevlerini sürdürüyor. Kamu hizmeti olan kent içi topla taşıma faaliyetinin de kesintisiz sürmesi lazım. Büyükşehir ve İETT,  sıkıntılar büyümeden duruma çare bulma lı. Artık dayanacak güç ve borç alabilecek kaynağımız kalmadı. Borç içinde yüzüyoruz. Borçlu olduğumuz kişi ve kurumlarla ilişkilerimiz bozulmaya başladı. Artık yolculuk gelirlerimiz aylık rutin giderlerimizi karşılayamıyor. Ayrıca yolculuk sayımız ve  geliri sürekli düşüyor. 2018 Mart ayına göre 2019 Mart ayında çok ciddi yolcu ve gelir kaybımız oluştu. Bunlar İBB-İETT’  nin elinde var ve durumumuz net ortada. Mazotun litre fiyatının 6.50 TL.’ye çıktığı durumda Sübvanse ödemesinin 0.70 TL. üzeri olsa bile problemimizi çözmeyecek. 
Çok sıkıntılı noktaya doğru gidiyoruz. 
İBB Yöneticilerimizden “Devlette Süreklilik Esastır” prensibi çerçevesinde bu sorunumuzu bir an evvel çözmelerini bekliyor ve talep ediyoruz.