17 TEMMUZ 2019 ÇARŞAMBA

Esnaf Kredisi...

11 Ocak 2019 Cuma 19:34
MALİYE Bakanımız Sayın Berat Albayrak, yaptığı açıklamalarla, araçlarını değiştirmek isteyen esnafı rahatlata cak müjde verdi.
Sayın Bakanımız önce, 31.12.2018 tarihine kadar olan yeni araç alımlarında KDV nin %1’e indirilmesi kararının revize edilerek 3 ay daha uzatıldığını açıkladı. Ardından 500 bin TL olan faiz destekli esnaf kredisinin açıldığını ilan ettiler.
Her iki uygulama da araçlarını değiştirmek isteyen esnaf kardeşlerimiz için çok önemli fırsat olacak. İnşallah çok az sayıdaki basamaklı araç sahibi arkadaşlarımız fırsatı kullanıp araçlarını değiştirebilecek.
Yeni otobüs alımlarında KDV’nin geçici değil sürekli %1’e indirilmesi, yine 500 bin TL olan düşük faizli kredinin daimi hale getirilmesi, sektör açısından çok önemli teşvik olacaktır. 
Bu amaçla sektör temsilcisi kuruluşlar olarak gerek hükümetimiz, gerekse siyasiler nezdinde girişimlerimiz olacak...
Özel halk otobüsü Sektörünün çok ciddi finansman problemi olduğunu bıkmadan usanmadan her platformda ve makam nezdinde anlatıyoruz. 
Sanırım sıkıntılarımız muhataplarımız tarafından da anlaşılmaya başlandı. Bu, çözüme dönük umutlarımızı artırıyor.
Geldiğimiz nokta itibariyle ülkemiz genelinde sektörün temel sorunları genelleşti ve bu durum çözümün çabuklaştırılması ve birlik beraberliğin güçlenmesi açısından çok önemli. 
Bütün mesele sektör temsilcisi Kuruluşlar olarak aynı sesi veriyor olmamızdır.
Artık yerel seçim süreci hızlandı ve bu durum sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi göreve talip olan Siyasi Parti temsilcilerine anlatmamız açısından iyi bir fırsat olacaktır. Sektör temsilcileri olarak göreve talip olan siyasilerimizi toplu olarak ağırlamamız ve bilgilendirmemiz lazım.
Bu doğru bir davranış olacaktır. Ayrıca yine içimizden arkadaşlarımızın Belediye Meclisi üyeliklerine talip olmalarında çok büyük fayda vardır.
Gerek 500 bin TL olan düşük faizli esnaf kredisinin tekrar  açılması, gerek KDV’ nin %1’e indirilmesi uygulamasının 3 ay daha uzatılmasının ve yerel seçimlerin esnaf kardeşlerimiz ve sektörümüz açısından hayırlı olmasını diliyorum...