19 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Umut var mı?..

4 Ocak 2019 Cuma 19:57
YENİ bir yılda adet üzre umuda yer vererek başlamak lazım. Bende beklentileri öne çıkarıp, olabilirliklerini işleyerek bilipte bilmeme arası eskilerin tecahül-ü arif dedikleri sanatı kullanmak istedim. 
Bir çoğumuzda hala, “Çıkmayan candan umut kesilmez” söylemlerine inanma güdüsü var. Kimileri vakit-saat meselesi sayar bir çok şeyi.. 
Kimileri şansa, kimileri de “Yetkili zevatın son anda hakikati görerek önceliklere yeni düzen verme tercihi” diye durumu ele alıp, sonuna bir de yorum ekleyerek, “Demek ki gördüler ki bu olasılık işledi!” diye, iş olumluysa olumluya bağlar. 
Değilse olumsuza indirgeyerek yorumla nokta koyar. Ama olan olur iyi yada kötü  mecrasında olup olmadığı anlaşılmadan. İş sonuçlanıverir en sonunda, beklenen mesele tek yanlılığı ile nihayete erdirilirken, ortaya atılan rivayetlerle oyalanır taraflar.
Kanaatimce net bir ilmi bakış ile alışkanlıkların politize edilebilir boyutta devamı arasında, bir gidiş gelişler yaşanıyor. Lakin yeni gelişmeler, kentiçi toplu taşıma da bir sistem sorunu olduğunu gösteriyor. 
Bu noktada ortaya koyulan gerekçeler hiç de yabana atılır gibi değil. 
Bunun hem yönetim hem de kamu yetkililerinin anlayış meseleleriyle giriftleşen yanı olduğunu göstermesine işaretler varken, daha değilmiş eğilimi soluk aldırır eskimişliğini göstermeyen anlayışa... 
Ama akıllara takılır yönetim mi yönetişim mi? “Bir sorun var ama” yargısı...
Sorun olduğu meselesi var. bunları görme ise hepsinin ana meselesi. 
2019 yılında matematik verilerle konuşulacağa benzer.  Çünkü gidişat bu nok taya kayıcı. Maliyetlerin artması, teknolojinin  bakış onarım ve satış sonrası servis hizmetlerinin ek maliyetlerinin getirileri bir verimliliği, teknolojik huvardalığı azaltacak yana kayışla birlikte  ortaya koyar yeni gidişatın rengini de belli edip.
Şimdi, varsa şapkamızı önümüze alıp düşünmemizin zamanı geldi.  Düşünelim. Bugüne kadar doğru bildikleri mi, bildiklerimiz mi yanlıştı? Yoksa yeni hedeflerin tanımlama ve getirileri mi?
2019 analitik düsünen ÖHO ve değişimin gerisinde ayıklanacak kamu yönetim anlayışı meselesi sizce öne çıkacak mı?