21 MAYIS 2019 SALI

Mevzuat ihtiyacı...

16 Kasım 2018 Cuma 22:21
ÜLKEMİZ genelinde tüm Özel Halk Otobüslerini kapsayacak bir standart ve mevzuat şart haline geldi. Bu konu da Özel Halk Otobüsü Esnaf Odaları olarak Devletimizin ilgili birimlerinin görüşlerinide alarak bir “Özel Halk Otobüsü Yönetmeliği” taslağı hazırlayarak federasyon aracılığı ile ilgili Devlet birimlerimize sunduk ve takibini de sürdürüyoruz. 
Son yaşadığımız olaylar ve sektörün toparlanması ile standart ihtiyacı tek mevzuatın gerekliliğini bir defa daha ortaya koymuştur. 
ÖHO sektör sorunlarının kalıcı ve taleplerimizi karşılayacak şekilde çözümü, kuruluşlar arasında etkin bir koordinasyon sağlanması  ve birlik açısından bu yönetmelik elzem haline geldi.
Hep söylüyoruz. 
Bu işin kurumsal yürütülmesi ve profesyonel yönetime geçilmesi şarttır. 
Bunları ancak bir mevzuatla sağlayabiliriz. Kaderimiz Belediye yöneticilerinin elinde ve itiraz edemiyoruz. 
Hiç bir güvencemiz maalesef yok. 
Yarın ne olacak, hakkımızda nasıl bir karar alınacak ve nasıl bir hüküm verilecek bilemiyoruz. 
Bütün rızkımızı bize verilen hizmeti ifa noktasında bu işe bağlamışız. kendi öz sermayemizi de bu işte kullanarak kamu görevini belediyeler adına görme sorumluluğunu da yüklenmeyi görev bilmişiz. Belirttiğimiz noktaya vardırdığımız işe öylesine sahip çıkmışız ki, bu saatten başka bir meslek edinmemiz de mümkün değil. 
Kentler için en önemli hizmeti yapıyoruz ama gelecek kaygımız var. 
Belediyelerin yerel yönetim otoriteleri olarak kentiçi toplu taşımada özel kesimle işbirliğine gitmesi neden tek yanlı esaslarla formule ediliyor? 
Neden gelişimin de gerektirdiği ortak anlayış ve algı değişimi bu kesim için söz konusu olmuyor?  
Korkulu rüya görmemek ve umutlanmak için tek bir mevzuat dayanağımız olacak. Elbette bu yönetmeliği çıkarmanın zorlukları var. Muhakkak engeller ve aramızdan çatlak sesler çıkacak. 
İnanmak başarmanın yarısından fazlasıdır. Birlik olursak bu mevzuatı ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde çıkarttrabiliriz. 
Sektörüme hayırlı haftalar diliyorum.