21 MAYIS 2019 SALI

Transist 2018...

15 Kasım 2018 Perşembe 04:46
BU hafta 11. İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuar Transist 2018 yapıldı. 
Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Genel Sekreteri’miz Sayın Hayri Baraçlı’nın İETT Genel müdürü olduğu dö- nemde startı verilen ulaşım fuarının sektörümüze ciddi katkıları oldu.
Fuar, o günlerden günümüze gitgide daha da olgunlaşıp, profesyonelce konularla akademisyenlerin katılımı ve çalıştayların yapılmasıyla İstanbul ulaşımına yön verir hale geldi.
Her yıl ayrı bir tema ile karşımıza çı- kan 11. İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuar Transist 2018’de bu yıl da 4C ana teması ile gerçekleşti.
Temalar sırasıyla şöyle oluştu:
1. Sıkışıklık (Congestion)
2. bBğlantı (Connectıon)
3. Maliyet (Cost)
4. Kapasite (Capacıty)
Bu 4 ana konuda yapılan çalıştaylar, paneller bizlerin ufkunu biraz daha açtı.
Bunun yanında fuar merkezinde ulaşımla ilgili hem yan sanayi. hem de ana sektör üreticileri yeni ürünlerini tanıttı.
Fuarını bize sunduğu bir başka güzellik de; Özel Halk Otobüsleri için yeni üretilen araçlar ve teknolojik gelişmeleri takip edebilmemiz, üreticilerden araç fiyatları hakkında bilgileri yüz yüze görüşerek alabilmemiz oldu.
Türkiye’deki ekonomik durumdan dolayı kurdaki dalgalanma nedeniyle araç fiyatları ciddi şekilde arttı, şu anda kurdaki dalgalanma durmuş vaziyette ve aşağı doğ- ru da bir eyilim gösteriyor.
Bundan dolayı, üreticilerimiz kurdaki düşüşle beraber öncelikle, bizim işimize yarayan, araç fiyatlarında ciddi bir düşüş yapmak zorunda kaldı. Hükümetimizin başlattığı enflasyonla top yükün mücadele kapsamında bu düşüşle birlikte, her sektör, her kesim bu dönem içinde taşın altına elini sokmak zorunda kaldı. Buraya kadar süreç bizim için olumlu gözükse de, biz ha- len Özel Halk Otobüsçüleri olarak bir çok fedakarlığı yapıyor, bunun için de beklentilerimizin gerçekleşmesini istiyoruz.
Beklentilerimiz gerçekleşmesi demek, bizim de araçlarımızı, yeni nesil araçlarla değiştirerek, İstanbul halkına daha iyi hizmet etmemiz demek. Bekliyoruz!!!
Saygılarımla...