20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Gelişmeler...

2 Kasım 2018 Cuma 23:54
GERİDE bıraktığımız Ekim ayı içinde sektörümüzde bazı önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerin tüm sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.
1. İBB Başkanımız Sayın Mevlut Uysal “İstanbul Kart Mobil Uygulamasını” kamuoyuna ilan etti. İBB iştiraki olan ve top- lu taşıma operatörlerinin İstanbul Kart Hak edişlerini hazırlayan BELBİM A.Ş. tarafından geliştirilen uygulama ile anlaşmalı 10 bankanın kredi kartlarını kullanan vatandaşlarımız artık akıllı telefonları vasıtasıyla, yükleme noktalarına gitmeden bulundukları yerden İstanbul Kartlarına kontür yükleyebilecekler. Bu uygulama “Bakiye Yetersiz” araç içinde nakit ödeme gibi birçok sorunu en aza indirecektir. Baş- ta İBB Başkanımız Sayın Mevlut Uysal ve BELBİM A.Ş. Genel Müdürümüz Ahmet Ak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.
2. Diğer gelişme Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından 2019 başına kadar otobüs alımlarında KDV’nin %1’e indirildiği açıklandı. Bu uygulama da şu anda basamaklı araçlarını değiştirmek isteyen esnaf kardeşlerimiz için önemli bir destek sağlayacaktır. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bürokratlarına sektörüm adına şükranlarımı arz ediyorum.
3. Finansman problemi yaşayan sektörümüze nefes aldıracak olan Sübvansiyon uygulaması da Ekim başı itibariyle baş- ladı. Grupların gelirlerinin gideri karşıla- ma oranına göre yolculuk başına 0.55-0.70 TL. ödeme yapılacak. Sübvansiyon uygulaması sektörümüzde bir ilktir ve ilerleyen zaman içinde maliyet rakamlarına ve imkanlara göre daha da geliştirilebilecektir. Önemli olan sürdürülebilirlik açısından sektörün mevcut şartlar çerçevesinde böy- le bir desteğe sürekli ihtiyacının bulunduğunun kabul edilmesidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 
Elbette, bu uygulamalar finans problemi yaşayan sektörümüze kısa vadede bir nefes aldıracaktır. Ancak, finansman dahil diğer sorunlarımızın da çözülebilmesi için işletme sisteminin yenilenmesi, bireyselden kurumsal işletmeciliğe ve profesyonel yönetime geçmenin zorunlu hale geldiğini görmemiz, kabul etmemiz gerekmektedir.  Kasım’da bereketli kazançlar diliyorum.