20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

Şoförlerimiz...

10 Eylül 2018 Pazartesi 00:50
BİR kamu hizmeti olan kent içi toplu taşıma faaliyetinin vatandaşlarımıza ulaştırılmasında şüphesiz ki en önemli görevi Şoförlerimizindir. Herkes evinde uyurken, eğlenirken ve dinlenirken şoför kardeşlerimiz yollarda ve görevlerini eksiksiz yerine getirmenin gayreti içindedirler. Kentiçi toplu taşıma şoförleri “Kent Kahramanları”dır. 
Her türlü olumsuz şartlara rağmen onlar insanlarımızı sağ ve salim bir şekilde işine ve eşine ulaştırmak için her türlü fedakarlığı yapmaktadırlar. Hem bu kentte yaşayan insanlar, hem de Özel Halk Otobüsü işletmecileri olarak emekçi şoför kardeşlerimize minnet ve şükran borcumuz vardır.
Geçtiğimiz günler içinde İstanbul Bölgesinde kentiçi toplu ulaşım hizmeti veren bir çift katlı kentiçi toplu taşıma otobüsünde görev yapan şoför kardeşimiz sadece kurallar çerçevesinde görevini yaptığı için, hizmetinde bulunduğu kişiler tarafından darpa ve bıçakla yaralamaya maruz kalmıştır.
Özel Halk Otobüsleri olarak İBB adına kamu görevi ifa etmekteyiz. Yani bir manada devlet görevini ifa etmekteyiz.
Peki Şoförümüz ne yapmıştı?
Aracına binen insanlardan biletlerini kullanarak ücretlerini ödemelerini istemişti. Bu davranış hem kurallar gereği şoför kardeşimizin görevi, hem de otobüs sahibine karşı sorumluluğu idi. Aksi halde, kurallar gereğince “Yolcudan Para almadığı” gerekçesiyle cezaya maruz kalacaktı.Görevini ve sorumluluğunu hatırlatıp çok tabi bir şekilde ücret ödemelerini istediği kişilerce darp edilmiş ve bıçakla yaralanmıştı. Üstelik bu çirkin ve vahim olay İstanbul gibi ülkemizin en önemli bir metropolünde meydana gelmişti.
Oda Başkanı olarak sektörüm adına otobüs sahibi ve şoför kardeşimize geçmiş olsun diyor ve bunu yapan kişileri lanetliyorum.
Özel Halk Otobüsü taşımacıları ve kuruluşları olarak bu kardeşimizin yanındayız ve her türlü desteği vereceğiz. Şoförlerimizin can güvenliğinin sağlanması ve daha güvenli şartlarda hizmet sunabilmeleri için elimizden ge- len her şeyi yapacağız.
Bu olay istisnai değildir ve araçlarımızda hemen her gün yaşanmaktadır. Yolcularımız başka bir nedenle kızgınlıklarının acısını adeta bizden çıkartmaya çalışmaktadırlar. Görevimizi yapmak adeta bir suç haline gelmiştir. Benzer olayların bir daha yaşanmaması için suçluların bulunarak hızlı bir şekilde gerekli cezaya çarptırılmalarını ve gerekli güvenlik önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.
Sektörümüze “Geçmiş olsun” diyor, birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu bir defa daha vurgulayarak, tüm esnaf arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum...