20 MART 2019 ÇARŞAMBA

İstanbulkart...

3 Ağustos 2018 Cuma 20:28
İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal geçtiğimiz haf- ta İstanbulkart ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Açıklamasında; İstanbul ulaşımında kullanılan kartların Türkiye’deki tüm illlerde hatta, yurtdışı dahil kullanılabileceğini belirtti.
Görünen o ki; BELBİM A.Ş.’nin yaptığı çalışmalar, İstanbulkart kullanım alanının genişletilmesindeki asıl hedefinin “Yerli ve Milli Kredi Kartı” olması.
Bundan böyle, uygulama hayata geçirildiğinde İstanbulkart sahibi her vatandaş, tüm ihtiyaçlarını bu kart üzerinden gerçekleştirecek. Uzun zamandan beri sö- zü edilen bu çalışmanın alt yapı hazırlıklarını merak ediyorduk.
Elbette, sözü edilen amaca dönük bu çalışmanın bizim açımızdan bir güzel tarafı; Özel Halk Otobüsçüleri olarak öncelikle, kart dolum yeri ve biçimi konusunda yaşadığımız sıkıntıların bu uygulama sayesinde son bulacak olması. Çünkü, kart dolum makinaları her bölgede, neredeyse her durakta olacak ve yolcunun bizimle olan kötü nakit anıları da bu sayede ortadan kalkacak. Ancak, bir konu var ki, o da; İstanbulkart’ın kredi kartı gibi kullanılmasının biraz daha zaman alacak olması. İşin bu noktası da önemli elbette.
İstanbulkart için çalışmalar yapılırken, İstanbul için de yeni kararlar alındı. Bölgesel hatlarda, Çatalca, Hadımköy, Binkılıç, Kıraç, Mimarsinan, Gürpınar, Şile, Tuzla ve Kartal bölgelerinde nakit alımı tamamen ortadan kaldırıldı!..
Bölgeler de dahil, nakit alınan hatlarda artık tamamen İstanbulkart geçerli olacak. Bu uygulama uzun zamandan beri konuşuluyordu ve nihayet uygulamaya geçildi. 
Asıl sorun, bölgelerdeki durakların ço- ğunda İstanbulkart dolum makinalarının yeteri kadar olmadığıydı.
Bu sorun hala çok önemlidir. Bir an önce de çözüme kavuşturulmalıdır. Çün- kü, esnaf bu yüzden daha ilk uygulamada zora girmiştir. Bu mağduriyet, çözüm üretilerek önlenmelidir. Diğer bir mağduriyette; KDV konusunda olacaktır. 
01.01.2018 tarihinde başlamış olmasını istememize rağmen şimdi başlaması, ki; yıl sonunda başlasaydı en azından esnafımız KDV konusunda mağduriyet yaşamayacaktı. Bu da önemli bir sorundur.