24 NİSAN 2019 ÇARŞAMBA

Tarife...

6 Temmuz 2018 Cuma 23:27
ÖZEL halk otobüslerinin uzun yıllardan beri devam eden bir tarife sistemi problemi var. 
Özellikle, ücretsiz ve indirimli taşı- ma kapsamının genişletilmesi, aktarma- lı yolculukların her geçen yıl artması, araç başına günlük yolcu sayımız artsa bile gelirimiz sürekli düşüyor. 
Yolcu taşıma ücretlerine yapılan yüz- deli zamlar,  ne yazık ki gelirde reel olarak artışı sağlamıyor. Ortalama yolculuk ücreti aynı kalıyor. Veya yapılan zam oranının altında gerçekleşiyor. 
Biz sektör temsilcileri olarak bu durumu sürekli anlatmamıza rağmen bugüne kadar olumlu netice alamış değiliz. 
Mesela, Anadolu Bölgesi’ndeki bir şirketimizin verilerine göre; 2016 yılında yolcu sayısı yüzde 7 oranında artmasına ve yolculuk ücretlerine ortalama yüzde 12 zam yapılmasına rağmen brüt gelirimiz sadece yüzde 10 oranında artmıştır. 
Bu zaman diliminde sadece yakıt ma- liyeti yüzde 30 arttığını söylemeliyim. 
Bu Eylül Ayı’nda toplu taşıma tarifeleri yeniden belirlenecek. 
Özel Halk Otobüsçüleri temsilcileri olarak 3 alternatif bir tarife önerisi ve sistem teklifi hazırlayarak bir rapor eşliğinde Büyükşehir Belediyemiz’e sunduk. 
Ücretsiz ve indirimli-aktarmalı yolculuklar nedeniyle ortalama yolculuk ücretini optimum seviyede tutamıyoruz.
Belediyemizin sosyal indirimli ve üc- retsiz yolculuklarında öğrencilerde olduğu için yolculuk başına destek uygulamasından başka çare kalmadı. 
Tarife sistemlerini düzeltsek bile bir süre sonra ortalama yolculuk ücreti tekrar düşecektir. 
Yolculuk ve gelir verilerimiz İstanbul Büyükşehir B’elediyesinde mevcuttur. 
Gelişimin gerektirdiği yanilenmenin de zorunlu kıldığı yaklaşımla en azından bundan sonrası için emsal teşkil edecek biçimde, Eylül Ayı’nda yeni bir tarife sistemi ve destek miktarını artırarak sorunumuzu çözeceğimizi umuyor ve bekliyorum. 
Saygılarımla...