19 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Niye olmasın?

13 Mayıs 2017 Cumartesi 11:32
Özel halk otobüsçüleri olarak bizden yapmamız istenen hizmeti görmek için çırpınıyoruz ama giderek hizmette ücretsizler arttığından kazançlar sürekli düşüyor. 
Talepler tek yanlı hizmeti arttırıcılığa dönüştürdükçe sıkıntımız da ha bire artıyor. Belki bize düşmez ama büyük şehirlerde tecrübeleriyle yol aldıklarını düşündüğümüz başkanlarımız, sayıca fazla ve tecrübeleriyle önde olan bu dostlarımız, bir türlü artan sıkıntılara çözüm üretecek teklifler sunmuyorlar. Dikkat ediyorum, gördüğüm şey eğer yanılmıyorsam, sanki herkes birbirini kollayarak alan etrafında aynı mecralarda dolaşıyor gibi bir neticeyle sınırlı. 
Bakıyorum her şehirde yada başka şehirlerdekilerin hepsi aynı bakanlıkta biri bakanla biri genel müdürle biri müsteşarla ama hepsi aynı mecrada kademeleri farklı aynı konuyu sunma çözüm ister görünerek dolanıyorlar!.. Son zamanlarda milletvekillerine gidenleri duyamıyorum. 
Eminim vardır. 
Artık gazete bunları galiba yazmıyor mu ne! Bunca senenin bende ki tecrübesi dostlarım, bu kentiçi toplu taşıma hizmetini bizim ortak çerçevesi belirli, kuralları tespit edilmiş, bizim de sistemin icracısı kabul edildiğimiz şekilde kurulması gerektiği. Belediyelerle birlikte bu işe soyunmalıyız. 
Gidişata bakıyorum da belediyeler birbirinden ayrı ama şirketler kurarak sonra farklı davranışlara girerek yol alma peşindeyken, özel halk otobüsçüleri kendi bekalarını öne mı alıyor bilemedim? Şimdi yavaşta olsa belediyelere dönük kıpırtılar var. 
Mesela birden Belediyeler Birliği ortaya çıkarak ulaşım komisyonu kurdu. 
Bazı hareketlenmeler peşinde.
Belli ki çerçeve çizilecek. O zaman birlikte bu memleket bizim diyerek ortak bir çalışma yapalım o zaman. Özel kesim ile kamu otoritesi olarak icracısı biz icraatı yaptıranı belediye olacak şekilde bir çerçeve belirleyerek bunu hakkaniyetle veya sübvanse edici destekle yine sosyal devlet anlayışına uygun, ücretsiz taşımalarla yeniden kuralım. 
Belediyelerle özel halk otobüsçüleri ortaklaşa hizmet versin işbirliği yaparak devlet tarafından destek görsün. Şimdi çatıyı tek başlarına belediyeler birliği kuramayacağına göre, gidişatta bunu belediyelerinde yapmaması dünya geneli kural olduğuna göre, neden bu işi hep beraber yapmıyoruz ki?