19 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Doğru olun yeter...

3 Haziran 2017 Cumartesi 15:25

Zor bir dönemden geçiliyor. Şehirlerde yaşanan değişim ve gelişmeler sessiz sedasız ama giderek katlanılması zor ek yükleri bizlere yüklüyor. Böylelikle de kazancımızı azaltan uygulamalar artıyor.

İlginç olan, belediyelerle sınırlı bu masraf artışlarını birkaç seneden beri devleti yöneten hükümet erkanı da uygular oldu. bize ek yük getirecek yeni ücretsiz taşımalarla kervana dahil oldu. Neyse ki, TÖHOB imdada yetişerek sorunu zirveye taşıdı. Zirvede yapılanın en azından birazının telafisi cihetinde çaba sarfederek, bize gelir desteği uygulaması başlattılar.

Ancak, gidişatın zorlaması artan ücretsiz taşımanın öngörülmeyecek derece çoğalması, tıklama talebimizi haklı çıkardı.

Yine TÖHOB, bu konuyu maliye bakanlığı ile görüşerek bakan oluruyla inceletip, pilot uygulama noktasında işlerin yürüdüğü haberleri ni alıyoruz. Şimdi bedava taşımayı siyaseten isteyen hükümet, denge kurma gereğini gösteren TÖHOB’a hak verip hakkaniyete yönelik olduğunu gösterdi.

Beklentiler bitmez... Bir beklentimiz şu usulsüz kart kullanımı ve diğer indirimli kartların rapor veren makamlarca doğru raporlarla verilip verilmediğinin araştırılması... Çünkü, çok fazlalaştı ve kullananların yasaya uygun engelleri de yok gördüğümüz kadarı.

Bunun da yenilenmesini istiyoruz. Bu yolla esasların yenilenmesi ve ihtiyaç oranında bir uygulamanın gerçekleştirilmesi. “Bu da olacak” diye düşünüyorum. 

Teknoloji gelişti ve artık iki tıkla hemen her bilgiye erişmek mümkün.

O zaman bu konuda yeni yaklaşımlar hakkaniyetliliğe dayalı hizmet alımı verimi verdirilmesine öncelik vermenin işin en başındaki anlayış olduğu ortaya konulmalı.

Evet, bunu bekliyorum.

İşte bu yapıldığında eminim zamma gerek kalmayacak yada cüzi aidiyet hissi duyuaracak sorumluluk taşımayla işin içinde olmayı düşündürecek bir bedelle herkes gönül rahatlığı içinde işini yapacak verileni alacak karşılığını da verecek...

Zorluklar çok.

Ancak, bunun çözüm yolları da çok.

Mesele, kentlilik bilinci ve sorumluluğu. Vatandaş olma sorumluluğu, bir ve birlik olmalar ancak bu yolla sağlanır. 

Bu olursa herkes işini rahat görür.

Devlet de sorunsuz bir ortamda yol alır...

Herkes doğru olan yapsın yeter...