20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Zamsız olmaz!..

10 Eylül 2018 Pazartesi 01:08
ZOR bir dönem yaşıyoruz. Düpedüz dış baskılar sonucu özellikle dövizin spekülatif baskılamalarla yükseltilmesi sonucu giderek piyasa zorlanıyor. 
Dövize endeksli alım yapan ulaşım sektöründe özellikle biz işletmeciler, zaten gelir-gider dengesinde aleyhte açık makas, bir de bu son durumla iyiden açılması bizi  daha fazla zora soktu. Talepkâr durumumuz bu nedenle göze batar seviyelerde. 
Ancak, bu noktada bir konunun kamu tarafından hala hesap edilmiyor.
Bizde ülkeyi zora sokan süreçte, neden zorluklar devlet bütçesine yükleniyor?  Bu- nun yerine neden kentli olma sorumluluğu ile ortak yüklenme yapılmıyor?
Neden popülist biraz dan da çok, politik kazanımlara dönük ek yüklerle devlet bütçesi zora sokuluyor? 
Bence vatandaşa da makul yükleme yapılmalı! En azı, toplu taşımada ki reel durumun adil paylaşım amaçlı taşıma fiyatlarına zam ile yolcu ortak edilmiyor.
Bazı büyükşehir belediyeleri marifetmiş gibi zam yapmam diyor!.. 
İyi de devlet bütçesi devlet zora sokulmuş olunmuyor mu bu yaklaşımlarınızla?
Mulum nedenlerle otobüs fiyatları 800 milyara dayandı... Faizler ortada gelecek oranları tahmin etmek zor değil! 
O zaman bu yükü yayarak önlemek mümkün olmaz mı?
Ortak paylaşımla kamu yükünü herkes makul biçimde üzerine almalı... 
Devleti yönetenlerin görevlendirdiği belediyeler buna destek amaçlı yaklaşım sergilemeli. Büyükşehirlerin örneğin İstanbul meclis kararıyla biniş başı destek yapacağını, ama zam yapmayacağını duyurması ne derece doğru peki? 
Bence hatalı bir yaklaşım. 
Evet, ücretiz taşımada indirimli taşımalarda esnafın zorlandığı çok açık. Desteği almaları gerektiğini belediyenin gör mesi de önemli gelişme ama bu dönem de zam gerekli. Bu destek zamla olursa bir anlam kazanır. O zaman araç alım değişim ve yenilenme yapacak desteği buluruz. Bu şekilde pazarı hareketli canlı tutabiliriz. Tersi, kamu dahil tüm ek yükler, tıkanmaları getirir. Devleti yönetenlerin bu dediğime, belediyelerinde belirttiğim gerekçeyi dikkate almalarını rica ediyorum. 
Bu zorunlu bir gerekliliktir.