20 MART 2019 ÇARŞAMBA

Onsuz olmaz!..

27 Temmuz 2018 Cuma 21:45
GÖREBİLDİĞİM kadar, yeni gidişatı sırasında ortada oluşan boşlukları kullanmak isteyenlerin kurnazlıkları, bizi biraz hatta birazdan fazla sendeletti.  
Aslında değişimi gördük, görmesine de, hazırlığımızı, değişimin gereklerine göre değilde, eski anlayışla yorumladık!... 
Bu yüzden, tıpkı eskiden yaptığımız gibi, şimdide yeni gelişimde hemen, işe birlikte el atmak yerine, “Nasılsa biri yapar. En azından seçilenler, esnaf yerine düşünüp, gidişatta ayrılacak yeri, bize yetebilecek kadarını parselletir bizim için” diyerek, bugüne geldik!..
Özellikle son genel seçimlerden sonra ki hareketlenmelerde, yanlış yaptığımızı düşündüren belirttiğim emareler daha sıkça önümüze bir bir çıkmaya başladı.
Gerçi çoğumuz hala işin öneminden uzak “Nasılsa!..” demeyi sürdürüp, olanı tam görmese de eskiye oranla daha iyi görüyor. Dolayısıyla bir değişim gerekliliği ve bunun için değişmeliyiz anlayışı öne çıkıktı. Bir çokları buna onay verip, bir yol haritası gerektiğini herkese düşündürdü...
İşte bu sırada, araya fırsattan istifade; ya “san” veya “nam” sahibi olamak isteyenler birer birer  ortaya çıkıp, bizlere yeni kapılar aralar gibi selenmeye başladılar!..
Tam on sene önce TÖHOB kurulmuş tu. Bu dernek değişimde  rol alan siyasetin, geleceğin yapılanmasında “STK’lar öne çıkacak. Biz de onlarla birlikte toplumun sesleri olabilenlerle yürüyeceğiz” demesini ciddiye alıp, bugünlere geldi. 
Bunu söyleyen devlet erkanı tarafından, kısmı olsa bile sektörünün tek çatı örgütü kabul edilip, onun savunduğu sektö re mali destekte görüşü alınan oldu. Üstelik bunu onca ferdi karşı çıkışlarla engellenmesine rağmen, gazetemizin de “varlık nedenim” diyecek kadar açık desteklediği o zorlu meşakkatli süreçte bunu yaptı. 
Şimdi; bunu kendi menfaatlerine değerlendirip başka noktalara kaydırmak isteyerek bu aktörlüğü eline almak isteyen ler var ve bunu yapmak isteyenlere çanak tutanlar ortalığı sardı. Açıkçası dostlar, bu değişimde yol alan derneği ortadan kaldıracak bu çabalar kimseye yarar getirmez ama zararı herkese olur. Önce yapanlara... 
Ana amaç TÖHOB ile yürümek olmalı. Ona sahiplenerek içinde yer alarak, daha aktif kılarak birlikte yürümeliyiz...