17 TEMMUZ 2019 ÇARŞAMBA

Ölümle mücadele

Kadıköy-Şifa Hattı’nda çalışan 130 Ş sefer sayılı Özel Halk Otobüsü şoförü ve yolcuların kalp krizi geçiren genci kurtarma mücadesi, kameralar tarafından da saniye saniye kaydedildi...

Ekleme: 28 Ocak 2016 Perşembe 15:33/ Güncelleme: 28 Ocak 2016 Perşembe 15:33

İ14 Ocak akşamı saat 20.45’te meydana gelen olayda bir gencin daha hayatı kurtarıldığı belirlendi. Alınan bilgiye göre, Kadıköy-Şifa Mahallesi Hattı’nda çalışan 34 JL 8096 plakalı 130 Ş sefer sayılı özel halk otobüsü şoförü Cesim Yılmaz, hareket halinde iken aracındaki yolculardan birinin fenalaşması üzerine önce aracını yol kenarına çekti ardından yolcunun yanına giderek bilgi almaya çalıştı. Yılmaz ve yolcular genç adamın önce sara hastası olduğunu düşündü. Ancak, otobüsün tecrübeli şoförü Yılmaz, yerdeki yolcunun kalp hizasından göğsünü tuttuğunu ve terlediğini fark edince kalp krizi geçirdiğini anladı. Bunun üzerine önce olayı sağlık ekiplerine bildiren Yılmaz, daha sonra ambulansı beklemek yerine yakın civardaki hastaneye şahsı yetiştirmek için harekete geçti. Bu sırada fenalaşan yolcunun yanında bulunan başta kız arkadaşı olmak üzere tüm yolcularda genç adama yardımcı olmaya çalıştılar.

 

SON ANDA YETİŞTİRİLDİ

Olayın vahameti karşısında vakit kaybetmemek için kontak çeviren otobüs şoförü Cesim Yılmaz, fenalaşan yolcuyu hastaneye yetiştirmek için adeta zamanla yarışırcasına işe koyuldu. Kısa sürede yolcusunu hastaneye yetiştiren ve sağlık ekiplerine teslim eden Cesim Yılmaz, görevini yerine getirmenin ferahlığı içerisinde yolcularıyla birlikte hastaneden ayrıldı. Genç adamın kalp krizi geçirdiği ve zamanın da yapılan müdahaleyle yaşama yeniden tutunduğu öğrenildi. Olay gününü anlatan kahraman Cesim Yılmaz, “Seyir esnasında yolcunun yığıldığını gördüm. Başına diğer yolcular toplandı ve ben bu esnada kenara yanaştım. İlk önce sara hastası dediler. Sonra baktım ki kalp tarafını sıkıyor ve ince bir terleme başladı. Ambulansı aradım ve 3-4 dakika bekledim. Ancak hastane bana en fazla 5 dakika mesafedeydi. Bu yüzden ambulansı beklemeden hemen hastaneye götürdüm” dedi.