18 NİSAN 2019 PERŞEMBE

İETT’den engelli paneli

İETT Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, “Toplu Ulaşımda Mimari Düzenlemeler ve Sosyal Sorunlar’’ paneli düzenlendi. Panelde, engellilerle ilgili çalıştay da yapıldı...

Ekleme: 24 Aralık 2015 Perşembe 17:20/ Güncelleme: 24 Aralık 2015 Perşembe 17:20

Engellilerin sorunları, ulaşım hizmetlerinin daha da iyileştirilerek sürekliliğinin sağlanması ve İETT’nin gelecek vizyonunun geliştirilmesine yönelik konular değerlendirildiği çalıştaya, İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Ayhan Metin, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Erişebilirlik Daire Başkanı Dr. Deniz Çağlayan Gümüş, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay, İBB üst yapı Projeler Müdürü Fatih Duman, İETT daire  başkanları, birim  müdürleri,  Özel 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Halk Otobüsü şoförleri ile Engelli Derneklerinin Başkanları ve yöneticileri katıldı. İstanbul’da toplu ulaşımda mimari düzenlemeler ve “Engelli Bilgilendirme Projesi” ile ilgili katılımcılara bilgi verildi. Katılımcılar yaşanan sorunlar ve çözümlerine yönelik bilgiler sundu.

Engellilere yönelik duyarlılığın artırılması için önemli çalışmalara imza attıklarını belirten İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci; “Hedefimiz tam erişebilir akıllı bir toplu ulaşım sistemidir” dedi. Engelli yolculara ve refakatçilerine toplu ulaşımda ücretsiz seyahat kartı verdiklerini hatırlatan Kahveci, engellilerin topluma adaptasyonunu da hedeflediklerini vurguladı. Dış anons sistemi ile engellilerin toplu ulaşımı rahatça kullanmalarını sağladıklarını söyleyen Kahveci; “Dış anons sitemiyle görme engelli ve aynı zamanda okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımız içinde büyük fayda sağlayacak” dedi.

İşitme engelli vatandaşların seyahatlerini kolaylaştırmak amacıyla şoförlere işaret dili eğitimi verdiklerini dile getiren Kahveci, böylece işitme engellilerin iletişim imkanlarını arttırmayı amaçladıklarını söyledi. Yapılan çalışmalar arasında engelli yolcular için web sitesi de bulunduğunu ifade eden Kahveci; “MOBİETT veya 3n.iett.gov.tr adresinden engelli yolcu evine en yakın duraktan geçen otobüsün kaç dakika sonra geleceğini sorgulatabilir” dedi.