02 MART 2021 SALI

“Evde Kal” uyarısı etkinliği renklendi!

Türkiye’nin birçok ilinde koronavirüs salgını nedeniyle “Sokağa çıkma” uyarısının trafik ışıklarına da uygulanmasıyla yeni bir etkinlik renkli olarak hayata geçirildi...

Ekleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 17:09/ Güncelleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 17:09
CORONAVIRUS salgınıyla mücadelede vatandaşların, mecbur kalmadıkça evden çıkmamaları yönünde farkındalıklarını artırmak amacıyla Türkiye’de bir çok ilde trafik sinyalizasyon sistemleri üzerinde de çağrıda bulunuldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşlara yaptığı çağrıya illerin yerel yönetimleri tarafından destek sürüyor. Bu kapsamda, Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından korona virüs pandemisine karşı yapılan mücadelede farkındalık oluşturmak amacıyla kentteki trafik ışıklarına uyarı yazıları asıldı.
Sinyalizasyon sistemlerinde kırmızı ışığa “Evde Kal”, Yeşil ışığa ise “Eve Git” yazıları yerleştirdi. Trafik ışıklarındaki uyarı etiketlerinin asılmasının dikkat çektiğini ifade eden vatandaşlar, çalışmak zorunda olan- ların sağlığı ve korona virüs salgınının yayılmaması için insanların evlerinde kalması gerektiğini belirtti.
Halkın bu dönemde evde kalmasına yönelik farkındalık oluşturmak için böyle bir uygulama yaptıklarını ve çok hassas dönemden geçildiğini belirte bazı yerel yöneticiler; “Bu salgınla mücadelede devletimiz gayret sarf ediyor. Bizler de yerel yönetimler olarak halkın toplu bulunduğu alanları dezenfekte ederek zararı en aza indirgemeye çabalıyoruz. Halkımızdan da evde kalmalarını ve hastalığın yayılmasına engel olmalarını istiyoruz. Şehrimizde bulunan trafik lambalarına bu tarz uyarı koyarak halkımızın dikkatini çekmek istedik. Bir kez daha çağrıda bulunuyor, lütfen evinizde kalın diyorum” diyorlar.
 
Türkiye’nin birçok ilin- de uygulanmaya başlanan trafik lambaların daki renkli uyarı mesajları hem insanların daha çok dikkatini çekiyor, hem de virüs salgını konusunda ciddi bir uyaran oyarak akıllara kazınıyor. Yerel yö- neticilerin ve karayolları ekiplerinin uygula ma çalışması sürüyor.