02 MART 2021 SALI

Ulaşımda dezenfekte işlemi devam ediyor

Korona virüs salgını ile ülke genelinde ulaşım modlarının hepsinde başlatılan dezenfekte işlemi yoğun bir şekilde sürdürülerek, tedbir devam ettiriliyor...

Ekleme: 29 Mart 2020 Pazar 01:21/ Güncelleme: 29 Mart 2020 Pazar 01:21
DSÖ’nün (Dünya Sağlık Örgütü) “Pandemi” ilanıyla tüm dünyayı alarm konumuna getiren koronavirüs, ülkemizde de etkisini artırarak sürdürüyor. DSÖ açıklamalarına göre daha çok yüzey temasıyla bulaşan ko- ronavirüse karşı başlatılan dezenfektasyon seferberliği toplu taşıma araçları başta olmak üzere tüm kamu alanlarında devam ediyor. Koronavirüs seferberliğine karşı kayıtsız kalmayan BRC Türkiye, Serkan Oto’nun desteğiyle İstanbul taksilerine yönelik dezenfektasyon çalışmaları başlattı. İlki Kadıköy’de gerçekleştirilen de- zefektasyon çalışmalarında 500’ün üzerinde taksi ve dolmuş ozon temizleyicilerle halkımızın hizmetine sunulurken, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 600 taksi dezenfekte edildi.
Taksilerin salgın günlerinde toplu taşıma araçlarına nazaran daha fazla tercih edildiğini belirten BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü; “Koronavirüs salgını tüm Türkiye’yi evlerine kilitledi. Zorunlu durumlarda dışarı çıkan insanlar ulaşım için bulaşma riskinin daha az olduğunu düşündükleri taksileri tercih ediyor. Ülkece başlattığımız koronavirüs seferberliğine sessiz kalmamız beklenemezdi. Serkan Oto ile birlikte gerçekleştirdiğimiz dezenfektasyon çalışmalarında bin 100’ün üzerinde taksiyi dezenfekte ettik. Dezenfektasyon çalışmalarında diğer yöntemlerden 7 kat daha etkili olan ozon temizliğini tercih ediyoruz. Bu denli büyük bir salgına karşı mücadele yalnızca bir kurum tarafından gerçekleştirilmemeli, herkes elini taşın altına koymalı” dedi.
 
Muğla Büyükşehir Belediyesi korona virüse karşı dezenfekte çalışmalarına devam ediyor. 13 ilçede otogarları, özel ve belediyeye ait toplu taşıma araçlarını dezenfekte eden ekipler, toplu ulaşımların yanı sıra taksileri ve taksi duraklarının da dezenfektelerine başlandı. 
Taksiciler ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirterek; “Korona virüs inşallah ülkemizden bir an ön- ce gider. Sürekli yolcu taşıdığımız için araçlarımızın dezenfekte olması gerekliydi. Muğla Büyükşehir Belediyesi taksilere dezenfekte yaparak daha hijyen olmasını sağladı. Muğla Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz” dediler.
 
KOCAELİ TEDBİRLİ 
Ülkemizde Koronavirüs’e (Covid-19) karşı sürdürülen mücadele kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dezenfekte çalışmalarına devam ediyor. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından engelli vatandaşlara hizmet veren Engelsiz Taksiler, Koronavirüs’e karşı dezenfekte edilerek temizlendi. En- gelli bireylerin ve görev yapan personelin sağlığı için dezenfekte edilen Engelsiz Taksiler, 08.30 ile 17.30 saatleri arasında Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi 153’ten alınan randevu ile hizmet veriyor.
Tüm Kocaeli’ye hizmet veren ve randevu sitemi ile çalışan Engelsiz Taksi, tekerlekli sandalyede olan vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Engelli bireyler istedikleri yerden alıp istedikleri yere bırakılıyor. Engelsiz Taksi araçları engelli bireylerin sağlığı için Koronavirüs’e ve diğer mikroplara karşı dezenfekte edildi. Yapılan çalışmalar sonunda araçların içi ve dışı en ince ayrıntısına kadar dezenfekte edildi.