11 TEMMUZ 2020 CUMARTESİ

Üç noktalı emniyet kemeri 60 yaşında

Volvo mühendislerinden Nils Bohlin tarafından 1959 yılında geliştirilen üç noktalı emniyet kemeri 1 Milyon hayat kurtardı...

Ekleme: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:24/ Güncelleme: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:24
VOLVO Trucks mühendislerinden Nils Bohlin, 1959 yılında ilk üç noktalı emniyet kemerini geliştirmiş, ardından buluşun patentini alan Volvo Trucks, hayat kurtaran bu yeniliği ücret- siz olarak tüm otomotiv sektörünün kullanımına açmıştı. Volvo Trucks yetkilileri, daha sonra yaptığı araştırmalara göre; bugüne kadar 1 Milyon hayatın kurtarıldığının belirtti. Ancak, birçok sürücünün halen emniyet kemeri kullan madığına da dikkat çekti. İlk ana hedefinin güvenlik olduğunu belirten Volvo Trucks yetkili- leri, tüm sürücülerin emniyet kemerleri kullanmaları halinde olası kazalarda can kaybının ciddi oranda önleneceğinin altını çiziyor.
Volvo Trucks 2017 Güvenlik Raporu, trafik kazalarında hayatını kaybeden sürücülerin yüzde 50’sinin emniyet kemeri kullanmış olsalar hayatta kalabileceklerini ortaya koydu. Buna göre, emniyet kemeri, trafikte en büyük hayat kurtarıcı çözüm olarak değerlendiriliyor.
“Sıfır Kaza” vizyonu ile çalışmalarını sür- düren Volvo Trucks, tüm kamyon üreticilerinin, trafik otoritelerinin, yerel altyapı planlama cılarının daha verimli ve daha güvenli taşımacılık sistemleri oluşturmak amacıyla birlikte çalışması gerektiğine inanıyor. Bunu sağlamak amacıyla da trafik güvenliği hakkında elde ettikleri bulguları, bilgi birikimini ve uzmanlığını üniversiteler, araştırma laboratuvarları ve iş ortakları ile paylaşıyor.