29 MAYIS 2020 CUMA

Ekonomik yıkım!

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme ve Tescil Şube Müdürü Hakan İbişoğlu, trafik kazalarının ülke ekonomisine yıllık 39 Milyar TL. maliyeti olduğunu söyledi...

Ekleme: 28 Haziran 2019 Cuma 21:40/ Güncelleme: 28 Haziran 2019 Cuma 21:40
KAYSERİ-Kayseri Küçük Millet Meclisi’nin Haziran Ayı oturumunda “Trafik kazalarına ve sosyal ve toplumsal kazaların beraberinde getirdiği ailevi sorunlar” konuşuldu. Toplantıya, Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme ve Tescil Şube Müdürü Hakan İbişoğlu ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer konuşmacı olarak katıldı.
Kocasinan Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme ve Tescil Şube Müdürü Hakan İbişoğlu, her yıl trafik kazalarının ekonomik faturasının 39 Milyar TL. olduğunu söyle yerek; “Biz sürekli trafikle ilgili bir politika istiyoruz zaten. Maalesef bu kazalarda çok insanımızı kaybediyoruz. Eğitim konusunda özelik le çok ciddi eğitimler veriyoruz. Onlardan ve istatistiklerden bahsedeceğim biraz. Aslında, bu bizim hayatımız ve bunu sürekli yaşıyoruz. Trafik konusunda böyle bir sunum hazırlanması bizi onurlandırdı. Diğer kurumlarında buna hassasiyetle baktığını görüyoruz. Çünkü, bu trafik kültürünü ve politikasını oluşturmamız çok önemli. Yani, diyoruz ya gelişmiş ülkelerde, herkes birbirine saygı gösteriyor diye, bizim de bunu kendi ülkemizin her yerinde bu trafik kültürünü oluşturmamız lazım. Bazı istatistiklerden bahsetmek istiyorum. Ortalama yılık can kaybımız 7 Bin. Bunların yarısı olay yerinde, geri kalanı da ilk 1 ay içerisinde hastanede rahmetli oluyor. Toplamda yıllık 300 Bin yaralımız oluyor. Bunun ülke ekonomisine maliyeti de 39 Milyar TL. Yani, eski parayla 40 Kattrilyon’a yakın bir maddi kayıp söz konusu. Hem maddi, hem de manevi yönden çöküntü içerisinde oluyoruz” diyor.