23 OCAK 2019 ÇARŞAMBA

Çocukların tepkisi kazaları önleyebilir!

“Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında eğitim alan bazı çocukların kural ihlali sonrasında tepki vererek, evebeynlerini etkiledikleri gözlemlendi...

Ekleme: 30 Nisan 2017 Pazar 15:33/ Güncelleme: 30 Nisan 2017 Pazar 15:33

Sosyal sorumluk projelerinden “Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında eğitim alan bazı çocukların kural ihlallerinde ağlayarak veya araçtan inmek isteyerek gösterdiği tepkiler ailelerini trafikte daha dikkatli olmaya sevk ediyor. Emniyet yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, 3-17 yaş aralığındaki çocukların trafik kuralları konusunda bilgilendirilmeleri ve aile bireylerinin trafik kazalarıyla ilgili farkındalıklarının artırılmasına yönelik çalışmalar kararlılıkla sürdürülüyor.

“Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında yürütülen çalışmaların paydaşları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve OPET yer alıyor. Bu kapsamda, çocuklara okullarda trafik işaret ve levhaları, emniyet kemeri ile çocuk koruma sistemleri, yaya geçidi ile üst ve alt geçit kullanımı, güvenli bisiklet sürme, yaya güvenliği, görünürlük, araçta güvenli yolculuk, karşıdan karşıya geçme ve emniyetli oyun alanları hakkında eğitimler veriliyor. Çocuklar, ayrıca, proje kapsamında açılan trafikdedektifleri.com internet sitesinde yer alan oyun, animasyon, video ve testler ile trafik kurallarını eğlenerek öğreniyor.