18 TEMMUZ 2019 PERŞEMBE

Istanbul Adalar’a çalıştayla çözüm

İstanbul Adalar Kent Konseyi’nin talebi doğrultusunda WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler, geniş katılımlı “Adalar’da Sürdürülebilir Ulaşım Çalıştayı” düzenledi...

Ekleme: 24 Haziran 2016 Cuma 14:41/ Güncelleme: 24 Haziran 2016 Cuma 14:41

Adalar Kent Konseyi, Adalar’da ulaşım sorunlarına bir çözüm geliştirmek için WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler ile işbirliği gerçekleştirdi. Etkinliğe ada halkıyla birlikte Adalar Kaymakamı Hikmet Dengeşik, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar Belediyesi, deniz ulaşımı işletmecileri, faytoncular, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler katıldı. Tam gün süren “Sürdürülebilir Ulaşım Çalıştayı”nda, ulaşımdaki öncelikli sorunlar tespit edildi, çözüm önerileri belirlendi.

Açılış konuşması yapan Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Adalar’ın ulaşım ana planı eksikliğinden kaynaklı sorunların biriktiğini belirtti. Yaya ağırlıklı bir ulaşım yapısının olduğunu altını çizen Aytaç, ana arter eksikliğine de değinirken her geçen gün artan akülü araç kullanımına da dikkat çekti. Kaymakam Hikmet Dengeşik, anakara bağlantısı olmayan Adalar’ın deniz ulaşımına ne kadar bağlı olduğunu vurguladı.

Nisan ayında düzenlenen Adalar Halk Katılım Toplantısı’nın sonucunda 10 farklı başlık belirlenmişti: güvenlik, konfor, deniz ulaşımı, bisiklet, elektrikli ve motorlu araçlar, fayton, yaya, yönetim, farkındalık ve turizm. Çalıştay katılımcıları bu 10 ulaşım sorunu arasından en acil çözülmesi gereken üç sorunu fayton, elektrikli ve motorlu araçlar ile güvenlik olarak belirledi.  Çalıştayın devamında ise katılımcılar, farklı gruplara ayrılarak belirlenen 10 sorun başlığının altındaki acilen çözülmesi gereken ilk üç sorunu tartıştı, bunlara yönelik çözüm önerileri ve stratejiler geliştirdi. Günün sonunda her gruptan bir kişi gruplarında ön plana çıkan sorunlar ile çözüm önerilerini diğer tüm katılımcılar ile paylaştılar.