15 EYLÜL 2019 PAZAR

EGO’dan şoförlerine “Simülatör Eğitimi”

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, her gün yaklaşık 750 bin Başkentli'nin ulaşımını sağlayan şoförlerin eğitimine büyük önem veriyor...

Ekleme: 7 Nisan 2016 Perşembe 18:40/ Güncelleme: 7 Nisan 2016 Perşembe 18:40

Ankara’nın kentiçi ulaşımında hizmet veren 2 Bin 274 EGO otobüs şoförü ile özel halk otobüsü şoförleri, Otobüs Dairesi Başkanlığı’na bağlı Psiko-Teknik Değerlendirme Testi ve Simülatör Şoför Eğitim Merkezi’nde, 2 psikolog ve 1 psikiyatrist gözetiminde psiko-teknik testlerden geçiriliyor. Otobüslerde görev alabilmek için mesleki yeterliliklerinin yanında psikoteknik değerlendirme testiyle, simülatörlü şoför eğitimi testlerinden de tam not almaları zorunlu olan EGO şoförlerinin yeterlilikleri, 2 yılda bir tekrarlanan bu testlerle kontrol altında tutuluyor. Yol ve hareket özelliklerinin ekrana yansıtıldığı merkezde, 3 farklı otobüs eğitim simülatörüyle de şoförler teste tabi tutuluyor ve hataları belirleniyor. Yeni göreve başlayacak şoförler ve aktif görevleri devam eden şoförlerin de 2 yılda bir bu testlerden geçme zorunluluğu bulunuyor.

 

İŞİN EHLİ OLACAK

EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu, EGO otobüslerinde görev yapacak şoförlerin; işinin ehli olmasının yanında, gelişen teknolojiye açık, iletişimi güçlü, psikolojisi sağlam kişiler arasından seçildiğini söyledi. Sürekli artan araç trafiğinin ve yolcu kapasitesinin, toplu taşıma görevini yerine getiren otobüs şoförlerine de çok büyük sorumluluklar yüklediğine dikkat çeken Gündoğdu, bu kapsamda şoförlerin, sadece işe alınırken değil, görevde oldukları süre boyunca mesleki yeterlilik, beceri ve iletişim gibi bir çok konuda sürekli hizmet içi eğitime tabi tutulduğunu  kaydetti. Gündoğdu, başta EGO olmak üzere, özel halk otobüsleri ve özel toplu taşım araçları sürücülerinin de psikoteknik testlerden geçirildiğini belirterek, “Test öncesi şoförler öncelikli olarak merkezde görevli  psikolog veya psikiyatristle görüşmeye alınıyorlar. Buradaki test ve muayenenin ardından, tes te katılamayacak durumda veya şoförlük yapmasına engel psikolojik rahatsızlığı olanlar varsa, hastaneye yönlendiriliyor. Buradan gelen sonuca göre yeniden teste alınıyorlar” dedi.  

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne uygun olarak kurulan test merkezinde,  1 psikiyatrist  ve 2 psikolog kontrolünde testler yapıldığını ifade eden Genel Müdür Gündoğdu,  değerlendirmeler sonucunda başarısız olan EGO adaylarının, verilen eğitimlerle de eksiklikleri giderilemezse, sürücülük dışında başka bir alanda görevlendirildiklerini, özel halk otobüsleri sürücülerinin de ulaşımda çalışmalarına izin verilmediğini vurguladı.