23 OCAK 2019 ÇARŞAMBA

Minibüslerde Akıllı Kart uygulanamaz

Nisan 2014’te İzmir’in bazı ilçelerinde hizmet veren 10 minibüs hattında 1 ay süreyle yapılan test çalışması sonuçları uygulamanın tutmayacağını ortaya koydu...

Ekleme: 31 Mart 2016 Perşembe 17:08/ Güncelleme: 31 Mart 2016 Perşembe 17:08

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kent merkezinde toplu ulaşım hizmeti veren M plakalı bin 117 minibüsün, otobüs, metro, vapur ve İZBAN gibi “Akıllı Kart” ve aktarma sistemine dahil edilmesi amacıyla başlattığı çalışma  sonuç alamadı. Projenin rafa kalkmasında ESHOT Genel Müdürlüğü’nün Minibüsçüler Esnaf Odası ile Nisan 2014’te Bornova, Çiğli, Buca ve Konak gibi merkez ilçelerde hizmet veren 10 dolmuş hattında başlattığı test uygulamasının sonuçları etkili oldu. Başkan Kocaoğlu’nun ilk olarak 2013 yılında dillendirdiği projeyle ilgili somut adımlar 2014 yılında atılmıştı.

İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’ne bağlı Minibüsçüler Odası ile ortaklaşa yürütülen çalışmada, yeni sistemle, hem minibüsçü esnafı kısa hatlarda görev yaparak daha fazla yolcu taşıyacak, hem de İzmirli’ler daha ucuza, daha hızlı ulaşım olanağına kavuşacaktı. 90 dakika aktarma sisteminin geçerli olacağı minibüslerde ESHOT, İZULAŞ, Metro ve İZBAN’daki tarifelerin aynen uygulanması öngörüldü. Kocaoğlu o süreçte yaptığı açıklamada sistemin bu yönüyle de Türkiye’de bir ilk olacağına dikkat çekmişti.

 

TESTLER MUTLU ETMEDİ!

Başkan Kocaoğlu; “Minibüsçü esnafının, para alışverişinden kurtulmasını istiyoruz. Kazanç, çalışmaya bağlı olacak. Ne kadar çok çalışırsanız, o kadar kazanacaksınız. İşinizi, aşınızı garanti edeceğiz, büyütmeye çalışacağız” demişti. İzmir Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Taner Uğuz, toplu ulaşım araçlarına 1.5 saatlik süre içinde iki veya daha fazla ücretsiz binişi sağlayan 90 dakika aktarma sisteminde bu entegrasyonun hayata geçme şansının bulunmadığını belirtmişti.

Daha sonra, test uygulamasınn sonuçlarının incelendiğini belirten Uğuz; “90 dakika ücretsiz taşıma sistemi yolcu başına ortalama birim ücreti 85-90 kuruşa düşüyor. Şu anda 2.50 TL. ile 2.75 TL. arasında bir ücretle taşıdığımız yolcuyu bizim 90 ya da 95 kuruşa taşıma şansımız yok” dedi. Uğuz, Büyükşehir Belediyesi’nin bazı ilçeleri 90 dakika sisteminden çıkardığını hatırlatarak; “Akıllı kart sistemi bence dış ilçelerde uygulanabilir ama metropol ilçelerde şu an böyle bir şey söz konusu değil. Testler bizi haklı çıkardı” dedi.