26 ŞUBAT 2021 CUMA

Kocaeli’nde destek esnafı mutlu etti

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, koronavirüs salgını yüzünden zora düşen toplu taşıma esnafına ekonomik destek olmak amacıyla düzenlediği toplantıda 3 şartlı destek kararı aldı...

Ekleme: 27 Nisan 2020 Pazartesi 14:51/ Güncelleme: 27 Nisan 2020 Pazartesi 14:51
KOCAELİ-Büyükşehir Belediye- si, Kocaeli’nde toplu taşıma hizme- ti veren esnafını desteğin kapsamı içine alarak soluk alması için elinden geleni yapıyor. Ortak anlayış ve iş birliği içinde paylaşımcılığa dayalı hizmetiyle öne çıkan belediyeler arasında ilk sıralarda yer alan Kocaeli’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, salgının baş göstermesiyle birlikte alacakların ve kiraların ertelenmesi, gıda ve hijyen yardımı ile su kesintileri iptal edilmesi gibi birçok önlemi hayata geçirmişti. Başkan Bü- yükakın, bu kez de hizmet verirken zora düşen toplu taşıma esnafına soluk aldırıp, onlara “Can Suyu” olacak destek için kollarını sıvadı. 
22 Nisan Çarşamba günü olağanüstü toplanan belediye meclisi durumun ivediliğini göz önüne alarak 8 madde olarak yapılan meclis görüşmesinde Başkan Büyükakın ve encümen yetkilendirildi.
 
ESNAF MEMNUN
Covid-19 salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerini azaltmak üzere hazırlanan projeler meclis onayına sunularak ele alındı. Salgının başladığı ilk günden bugüne, yapılan kontrol ve denetimlerde, bulaşıcı hastalıktan önce günlük ortalama 600 Bin civarında olan yolculuk sayısı bulaşıcı hastalık salgı- nından sonra 80 Bin’e düşmüş ve bununla birlikte toplu taşıma esnafının bu zor günlerde seferlerine de- vam ettiği, ayrıca, hizmet esnasında alınan kararlara uygun, bu azalma- ya ek olarak yüzde 50 kapasite ile çalıştırılması kararlaştırılmıştı.
Olağanüstü halin önemine sa- hip esnafın verdiği hizmetin neden olduğu yıkım ve devamında hizmetin ek sıkıntıya uğratacağı esnaf yanına sisteminde zora gireceği ger çeğinden hareketli belediye, belirlediği 3 ana şarta uyan esnafa 3 ay sü- re ile destek vermeyi kararlaştırdı. 
 
3 ŞARTLI DESTEK
Verilecek desteğin alınmasında 3 koşul belirleyen Büyükşehir Belediyesi Meclisi, bu çerçevede, alınan kararlar ve uygulamalarla Ko- caeli halkının daha sağlıklı ve güvenilir ortamlarda yolculuk etmelerini sağlamak için...
1- Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki il sınırları içinde hizmet veren toplu taşıma araçla- rının, Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan, onaylanan tüm sefer saatlerine uymak,
2- 15 Mart tarihinden itibaren, koronovirüs salgını sebebi ile ara- cını seferden çekmemiş olmak,
3- Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ya da yayımlanacak olan karar ve genelgelere uyan araçlara ücretsiz taşınması belirtilen vatandaşları ücretsiz taşıyan toplu taşıma araçlarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekonomik destek sağlayacak. 
Şartlarını eksiksiz uygulamak kaydıyla, toplu taşıma araçlarına 3 aylık süre için 7 metre ve üstü araçlar için aylık 3.000 TL., 5 metre ve altı araçlar için aylık 2.000 TL., toplamda, Kocaeli genelinde 2034 adet toplu taşıma aracına 3 aylık 17.600.000 TL. destek yapılacak.