02 MART 2021 SALI

Şeffaf brandalı kabin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını kapsamında önlemleri kapsamında 3 Bin İETT otobüsünün sürücü bölümüne şeffaf koruma kabini yerleştirmeye başladı...

Ekleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 16:44/ Güncelleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 16:44
İSTANBUL-İETT otobüslerinin şoför bölümü, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında şeffaf plastik malzeme ile boydan boya kaplanmaya başladı. Ayrıca, yolcuların arasındaki sosyal mesafenin de korunması için yan yana olan iki yolcu koltuğundan birinin üzerine “güvenli mesafe için lütfen boş bırakınız” şeklinde uyarı yazıları asıldı. Sürücülerin ve yolcuların güvenliği için alınan önlemlerde hem yolcu ile sürücünün temasının mümkün olduğunca azaltılması, hem de yolcuların arasındaki sosyal mesafeyi koruması hedefleniyor.
İBB İETT Araç Bakım Onarım Daire Başkanı Ensar Kızılaslan uygulama ile ilgili olarak; “Corona Virüs nedeniyle sürücülerimizi izole etmek istiyoruz. Sürücülerimiz 7/24 saat esasıyla hizmet etmeye devam ediyor ve birçok yolcuyla da temas ediyorlar. Olası bir durumda sürücülerimizi koruyabilmek için bu uygulamayı yaptık. Koltuklarımızda ve aracımızın çeşitli noktalarında yolcuları- mız için de uyarılarımız var. Biz öncelikle insanların evde kalmasını istiyoruz, ancak zorunlu halde dışarı çıkan ya da çıkmak isteyen insanlara da toplu taşıma hizmetini vermeye devam edeceğiz. Bu kapsamda birtakım önlemler alıyoruz, bu uygu lamada onlardan bir tanesi. Yolcunun ve sürücünün konforunu bozmadan, güvenli şekilde kapı iniş ve binişini sağlayacak şekilde, kamera görüşünü de etkilemeyecek şekilde yolcularımızdan sürücülerimizi izole etmiş olduk. Bunu şu an 400 aracımıza uyguladık. Filomuzdaki 3 bin aracın tamamına bu uygulamayı yapacağız. Dolayısıyla sefere çıkan bütün araçlarımızda yolcularımızla sü- rücülerimizi izole etmiş olacağız” dedi.  
Kızılaslan yolcuların da aralarındaki mesafeyi korumasına dikkat ettiklerini söyleyerek; “Yayınlanan genelge gereği araçlarımızın kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alacağız. Yolcularımızın koltukla ra belirli bir mesafede oturmasını isteyeceğiz. Ayak ta duran yolcuların da belirli mesafelerde durmasını istiyoruz. Araç içerisinde bununla ilgili uyarılarımız da var. Yolcularımızı da mümkün mertebe birbirinden uzak tutmaya gayret ediyoruz” dedi.